5. 16x9 krztusiec czy kosciol popiera szczepienia
kalendarz szczepień krztusiec szczepienia

Wiara a szczepienia

Stanowisko Kościoła katolickiego w sprawie szczepień nie jest jednoznaczne, jednak pewne gesty kościelnych hierarchów pozwalają stwierdzić, że Kościół popiera szczepienia.

Ani Kościół w Polsce, ani Watykan, nie wydał nigdy oficjalnego dokumentu, który określałby, jakie jest jego stanowisko. Niemniej jednak kwestie wiary powracają w publicznej debacie na temat szczepień, a ruchy antyszczepionkowe wykorzystują argumenty związane z religią do przekonywania, że szczepienia są niebezpieczne. 

Należy jednak zaznaczyć, że Papież Franciszek, podczas jednej ze swych pielgrzymek do Meksyku, osobiście podał szczepionkę dziecku przebywającemu w szpitalu pediatrycznym. Cały świat odczytał ten gest jako znak poparcia dla szczepień.  

Wcześniej Benedyktowi XVI przedstawiono program światowej pomocy finansowej krajów bogatych dla ubogich, popierający rozwój i produkcję szczepionek przeciw chorobom pandemicznym. Papież uznał takie działanie za niezwykle potrzebne. "Takich szczepionek pilnie potrzeba, by zapobiec co roku śmierci na choroby zakaźne milionów ludzi, w tym bardzo licznych dzieci - zwłaszcza na najbardziej zagrożonych obszarach świata" - powiedział wtedy.