Krztusiec 1. news krztusiec16 9
senior krztusiec szczepienia

Zmiany w epidemiologii krztuśca

Epidemiolodzy są pewni, że coraz więcej lekarzy będzie miała okazję słuchać krztuścowego kaszlu.

Krztusiec powraca, w dodatku następują zmiany w epidemiologii choroby, coraz większy odsetek chorujących stanowią dorośli.
Przypomnijmy, że po 1960 roku, kiedy wprowadzono w Polce masowe szczepienia przeciwko krztuścowi, liczba zachorowań drastycznie spadła. W latach 80. zanotowano najniższy poziom zachorowalności w historii. Niestety od połowy lat 90. liczba zakażeń wzrasta. Efekt? W 2016 roku na krztusiec zachorowało w Polsce aż 6856 osób.
Według Państwowego Zakładu Higieny na krztusiec najbardziej narażona jest młodzież między 10 a 14 rokiem życia oraz osoby starsze. Z krztuścem boryka się obecnie cała Europa a także Stany Zjednoczone i Australia. Według danych Europejskiego Centrum Kontroli Chorób Zakaźnych (ECDC) 2015 rok przyniósł Europie łącznie 40 tys. 195 zachorowań na krztusiec. Najwięcej chorych mieszka w Niemczech (9000 zachorowań), Holandii (6 178 zachorowań), Hiszpanii (6863 zachorowania) i Wielkiej Brytanii (5482 zachorowania).
Za taki stan rzeczy odpowiada miedzy innymi wygaszanie odporności w wyniku upływu lat od podania ostatniej dawki przypominającej szczepionki. Dlatego też coraz częściej zaleca się szczepienie osób starszych i pracowników ochrony zdrowia oraz wszystkich osób, które mają kontakt z małymi dziećmi.