darmowe wydarzenie

Interaktywna debata: Szczepienia w grupach ryzyka - trudności, wyzwania, nadzieje

  • 26/11/2020
  • 90 min.
  • Belka loga
Obejrzyj nagranie
ZALOGUJ SIĘ
lub

Załóż konto wypełniając poniższy formularz

Administratorem danych osobowych (ADO) jest Medical Tribune Polska Sp. z o.o. Każda z powyższych zgód może być odwołana w dowolnym momencie. Więcej informacji o administratorze i sposobie przetwarzania danych zawartych jest w naszej Polityce Prywatności. W razie pytań, jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem e-mail: kontakt@podyplomie.pl lub telefonem: 801 044 415

Fot2
moderacja: Iwona Schymalla, uczestnicy debaty: prof. Aneta Nitsch-Osuch, prof. Adam Antczak, prof. Piotr Jankowski, prof. Miłosz Parczewski.

Kwalifikacja do szczepień pacjentów z chorobami przewlekłymi często nastręcza trudności. Powracają wątpliwości co do tego, czy współchorobowość może powodować konieczność modyfikacji podejścia do realizacji szczepień. Czy chorzy z niewydolnością krążenia, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, szczególnie z powikłaniami, POChP, sarkoidozą mogą mieć jakieś szczególne korzyści ze szczepień, zwłaszcza w okresie pandemicznym. Kwestią nie zawsze oczywistą jest bezpieczeństwo szczepień u chorych przyjmujących leki biologiczne lub leki działające immunosupresyjnie. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie jakie szczepienia powinny otrzymać osoby mieszkające z chorymi leczonymi z powodu nowotworu.

Szczególnie problematyczne jest uzupełnienie szczepień u kobiet w ciąży, czego podłoża należy poszukiwać przede wszystkim w utrwalonych w społeczeństwie mitach. Przypomnimy zestaw argumentów obronnych, czyli rekomendacje i zalecenia grup ekspertów dotyczące szczepień w okresie prekoncepcyjnym oraz w czasie ciąży.
Istnieje coraz więcej danych wskazujących na to, że najlepsze efekty w wyszczepianiu pacjentów osiągają ci lekarze, którzy sami się szczepią. Szczepienia personelu medycznego są niewątpliwie formą kształtowania właściwych postaw prozdrowotnych społeczeństwa.

Zapraszamy do udziału w debacie. Jej interaktywna forma daje możliwość komentowania wypowiedzi ekspertów, zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi. Debata odbędzie się w czasie rzeczywistym, ale po jej zakończeniu nagranie zostanie opublikowane w serwisie, co daje możliwość zapoznania się materiałami również po zakończeniu transmisji na żywo.

Poruszane tematy
- co się zmieniło w wytycznych szczepień dorosłych w dobie COVID-19
- czy w sezonie pandemicznym można podziewać się innych powikłań grypy i chorób zakaźnych lub większej ich liczby
- kiedy i jak szczepić pacjentów z chorobami współistniejącymi (m.in. choroby układu krążenia, cukrzyca, POChP, choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe)
- szczepienia kobiet w ciąży - ustalenie planu uzupełnienia szczepień przed ciążą i kalendarza szczepień w czasie ciąży
- utrwalone mity jako istotny czynnik zmniejszający wyszczepialność - jak zawczasu przygotować zestaw argumentów obronnych
- szczepienia, które powinny być wykonywane u przedstawicieli personelu medycznego
- szczepienia personelu jako forma propagowania idei oraz wyraz postawy prozdrowotnej.