Praktyczne wskazówki: Jak wykonywać kolonoskopię i pobierać wycinki przy podejrzeniu MZJG?

MZJG, czyli mikroskopowe zapalenie jelita grubego, to schorzenie objawiające się m.in. przewlekłą wodnistą biegunką bez krwi. Jednak pacjenci chorujący na MZJG zazwyczaj otrzymują prawidłowy lub prawie prawidłowy opis kolonoskopii. Zmiany obrazu histologicznego świadczące o wystąpieniu choroby nie są widoczne w standardowej kolonoskopii. Podczas tego rodzaju badania niekiedy można zaobserwować zmiany makroskopowe błony śluzowej okrężnicy, ale nie są to zmiany znamienne dla tej choroby. Właśnie dlatego prawidłowe rozpoznanie MZJG jest możliwe jedynie za pomocą mikroskopowego badania wycinków błony śluzowej okrężnicy pobranych w trakcie badania endoskopowego. Jak prawidłowo przeprowadzić pobranie wycinków i na co zwrócić szczególną uwagę, analizując wyniki badania histopatologicznego? Odpowiedzi między innymi na te pytania zyskasz z lektury infografiki.

Dowiesz się z niej także:

• Ile wycinków błony śluzowej jelita grubego trzeba pobrać w trakcie kolonoskopii?

• Z których części okrężnicy należy pobierać wycinki do badania?

• Dlaczego wycinki trzeba umieścić w oddzielnych pojemnikach?

• Jaki alternatywny sposób pobrania wycinków można zastosować u osób starszych, u których kolejne przygotowanie do kolonoskopii jest dużym obciążeniem?

• Co zrobić w przypadku braku potwierdzenia histopatologicznego MZJG w pobranych wycinkach u pacjentów z typowymi objawami choroby?

• Jak wygląda różnicowanie MJZG na podstawie obrazu wycinków histopatologicznych?


zdjecie