darmowy webinar

Mikroskopowe zapalenie jelita grubego - jak uniknąć błędów diagnostycznych? Okiem gastroenterologa i histopatologa.

  • 30/11/2023
  • 90 min.
  • Ferring logo
Obejrzyj nagranie
ZALOGUJ SIĘ
lub

Załóż konto wypełniając poniższy formularz

Administratorem danych osobowych (ADO) jest Medical Tribune Polska Sp. z o.o. Każda z powyższych zgód może być odwołana w dowolnym momencie. Więcej informacji o administratorze i sposobie przetwarzania danych zawartych jest w naszej Polityce Prywatności. W razie pytań, jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem e-mail: kontakt@podyplomie.pl lub telefonem: 801 044 415

Wykladowcy3011
prof. dr hab. n. med. Wojciech Marlicz, prof. dr hab. n. med. Andrzej Mróz

prof. dr hab. n. med. Wojciech Marlicz
Specjalista chorób wewnętrznych. Gastroenterolog.

Absolwent Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, specjalista chorób wewnętrznych, gastroenterolog. Od początku swojej kariery zawodowej związany z Kliniką Gastroenterologii SPSK 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Blackburn Royal Infirmary Hospital (Wielka Brytania), University of Pennsylvania (USA) i University of New South Wales (Australia). Członek m.in. Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii (PTG-e), American Gastroenterological Association (AGA), American College of Gastroenterology (Fellow, FACG), Członek Honorowy Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. W Polsce reprezentuje Europejskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia (ELMO), Europejski Rejestr Helicobacter Pylori (EU-HpReg) oraz Sekcję Mikroskopowego Zapalenia Jelita Grubego PTG-e. W codziennej pracy zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób przewodu pokarmowego, w oparciu o badania endoskopowe przewodu pokarmowego, wraz z wykorzystaniem kapsułki endoskopowej, badań analizujących mikrobiom jelitowy z możliwością modulacji mikrobioty jelitowej za pomocą prebiotyków, probiotyków, antybiotyków, neuromodulatorów, diety oraz zabiegów transplantacji mikrobioty jelitowej.


prof. dr hab. n. med. Andrzej Mróz
Specjalista patomorfolog.

Jestem absolwentem Warszawskiej Akademii Medycznej, specjalistą patomorfologiem , Kierownikiem Zakładu Patomorfologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie oraz konsultantem w Zakładzie Patologii Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Koordynuje proces kształcenia rezydentów patomorfologii z całej Polski, w pracy diagnostycznej mój obszar zainteresowań obejmuje przede wszystkim nowotworowe i nienowotworowe choroby przewodu pokarmowego, wątroby i trzustki.

W swojej pracy naukowej skupiam się na zagadnieniach związanych z diagnostyką i zapobieganiem chorób nowotworowych przewodu pokarmowego, w tym przede wszystkim raka jelita grubego jako wieloletni koordynator do spraw histopatologii w Programie Badań Przesiewowych do wczesnego wykrywania raka jelita grubego, chorobach infekcyjnych wikłających przebieg nieswoistych chorób zapalnych jelit oraz innych problemach diagnostyki chorób przewodu pokarmowego.

Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Patologów (w 2022 roku zostałem wybrany prezesem elektem PTP), Europejskiego Towarzystwa Patologów oraz członkiem European Crohn’s and colitis organisation. Jestem także członkiem Komitetu Organizacyjnego Polskiego Rejestru Mikroskopowego Zapalenia Jelita. Jestem autorem i współautorem licznych prac i doniesień w czasopismach krajowych i zagranicznych.

Poruszane tematy

Zapraszamy na spotkanie, w trakcie którego porozmawiamy o mikroskopowym zapaleniu jelita grubego (MZJG). Podczas webinarium omówimy kluczowe aspekty współpracy między endoskopistą a histopatologiem, skupiając się na ocenie materiałów pochodzących z biopsji jelita grubego w kontekście rozpoznawania MZJG. Poniżej przedstawiamy główne zagadnienia, które będziemy poruszać:

1. Prawidłowe pobieranie wycinków, czyli jak skutecznie i precyzyjnie pobrać wycinki podczas endoskopii
2. Postępowanie z pobranym materiałem tkankowym, czyli jak należycie zabezpieczyć i oznaczyć materiał tkankowy, aby umożliwić skuteczne rozpoznanie MZJG
3. Kryteria rozpoznania limfocytowego i kolagenowego MZJG
4. Niepełne MZJG, czyli jak rozpoznać przypadki niepełnego MZJG i jakie są zalecane kroki postępowania w takich sytuacjach
5. Postępowanie z pacjentem po rozpoznaniu MZJG, czyli omówienie strategii postępowania terapeutycznego, ale również komunikacji i dalszej, rozszerzonej diagnostyki.

Serdecznie zapraszamy do udziału w dyskusji, dzielenia się doświadczeniami i zdobycia nowych umiejętności w obszarze diagnostyki mikroskopowego zapalenia jelita grubego. To spotkanie stanowi doskonałą okazję do budowania efektywnej współpracy między specjalistami.