PSYCHIATRIA BEZ GRANIC

Rola psychiatry w procesie tranzycji płciowej

  • 26/11/2024
  • 18:30
  • 60 min.
  • Gedeon logo
Aby wziąć udział w wydarzeniu
ZALOGUJ SIĘ
lub

Załóż konto wypełniając poniższy formularz

Administratorem danych osobowych (ADO) jest Medical Tribune Polska Sp. z o.o. Każda z powyższych zgód może być odwołana w dowolnym momencie. Więcej informacji o administratorze i sposobie przetwarzania danych zawartych jest w naszej Polityce Prywatności. W razie pytań, jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem e-mail: kontakt@podyplomie.pl lub telefonem: 801 044 415

Pbg2
Poznaj prelegentów

prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki

kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, Przewodniczący Rady ds. Zdrowia Psychicznego, wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, specjalista psychiatra, specjalista seksuolog, nauczyciel akademicki i praktyk. Autor i współautor ponad 350 publikacji, m.in. łączących zagadnienia psychiatrii i psychologii. Jest również autorem publikacji z tzw. pogranicza prawa i psychiatrii. W pracy klinicznej oraz badawczej dąży do poznania biologicznych uwarunkowań chorób psychicznych, głównie zaburzeń depresyjnych. Twórca „neurorozwojowej teorii depresji”, integrującej dotychczasowe podejścia w rozumieniu etiologii tej choroby.

dr hab. n. med. Bartosz Grabski
Specjalista seksuologii i psychiatrii, psychoterapeuta, FECSM, WPATH-CM. Specjalizuje się w pomocy osobom transpłciowym i różnorodnym płciowo doświadczającym niezgodności płciowej.

Kierownik Pracowni Seksuologii Katedry Psychiatrii Wydziału Lekarskiego UJ CM. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego (PTS).

Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji naukowych. Współredagował pierwszą w Polsce monografię poświęconą psychologii LGB, pt. „Wprowadzenie do psychologii LGB” oraz kompendium dla praktyków, pt „Dysforia i niezgodność płciowa”. Jest współautorem pierwszych w Polsce Zaleceń dotyczących opieki nad zdrowiem osób transpłciowych, przyjętych przez PTS. Redagował podręcznik psychoedukacyjny dla pacjentów, ich bliskich i rodzin, pt. "Zdrowie osób transpłciowych i niebinarnych"

dr Joz Motmans
Jestem koordynatorem opieki psychospołecznej Centrum Seksuologii i Płci w Szpitalu Uniwersyteckim w Gandawie. Jako licencjonowany psycholog, badacz społeczny i ekspert ds. osób transpłciowych zajmuję się badaniami nad LGBTIQ+, nowymi ruchami społecznymi, równością, emancypacją, zdrowiem, jakością życia i badaniami postaw społecznych.

Zajmowane stanowiska:
Członek Grupy Roboczej ds. języka włączającego płeć (Taalunie) (2020-2024)
Członek Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej „Komitet naukowy ds. zdrowia i dysfunkcji seksualnych osób transpłciowych” (2022-2024)
Członek Zarządu Światowego Stowarzyszenia Specjalistów ds. Zdrowia Transpłciowego (od 2023 r.)
Członek zarządu założyciel i obecny były prezes Europejskiego Stowarzyszenia Zawodowego na rzecz Zdrowia Transpłciowych (od 2013 r.)
Członek rady redakcyjnej Tijdschrift voor Seksuologie

dr Iva Zegura
Uniwersytecki Szpital Psychiatryczny w Zagrzebiu (Chorwacja)

Poruszane tematy
Klasyfikacja ICD-11 wprowadziła wiele ważnych zmian zarówno w kontekście kategoryzowania aspektów zdrowia psychicznego jak i seksualnego. W zakresie transpłciowości wprowadzono nową jednostkę - niezgodność płciową, w zamian za obowiązujące dotychczas pojęcie - transseksualizm. Usunięcie transpłciowości z kategorii zaburzeń psychicznych jest istotnym krokiem, jednak nie rozwiązuje wszystkich problemów w diagnostyce i terapii osób dotkniętych dysforią płciową. Jedną z wielu kwestii jest dopasowanie obowiązującego systemu prawnego z aktualną wiedzą dotyczącą rozwoju psychoseksualnego czy utrzymanie diagnoz odnoszących się do dzieci.
Praktyczne aspekty procesu tranzycji płciowej osób trans z perspektywy psychiatry i seksuologa omówi prof. Piotr Gałecki oraz zaproszeni goście: dr Iva Zegura, dr Joz Motmans i prof. Bartosz Grabski.
 
Agenda:
1. Niezgodność płciowa w klasyfikacji ICD-11
2. Transpłciowość a kwestie legislacyjne
3. Rekomendacje dotyczące hormonalnej terapii zastępczej
4. Wsparcie rodzin osób trans