PSYCHIATRIA BEZ GRANIC
kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, Przewodniczący Rady ds. Zdrowia Psychicznego, wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, specjalista psychiatra, specjalista seksuolog, nauczyciel akademicki i praktyk. Autor i współautor ponad 350 publikacji, m.in. łączących zagadnienia psychiatrii i psychologii. Jest również autorem publikacji z tzw. pogranicza prawa i psychiatrii. W pracy klinicznej oraz badawczej dąży do poznania biologicznych uwarunkowań chorób psychicznych, głównie zaburzeń depresyjnych. Twórca „neurorozwojowej teorii depresji”, integrującej dotychczasowe podejścia w rozumieniu etiologii tej choroby.
Leki przeciwpsychotyczne pomimo oczywistych korzyści związanych z łagodzeniem objawów schizofrenii, nie są pozbawione działań niepożądanych. Z jednej strony pacjent osiąga poprawę w codziennym funkcjonowaniu, z drugiej strony jest narażony na rozwinięcie zaburzeń metabolicznych i hormonalnych.
W jaki sposób można zminimalizować ryzyko wystąpienia tego typu komplikacji zdrowotnych? Co w przypadku pacjentek chcących zajść w ciążę? Temat zaburzeń endokrynologicznych u pacjentów chorujących na schizofrenię omówi prof. Piotr Gałecki wraz z zaproszonymi gośćmi - dr Jeleną Vrublevską oraz prof. Jolantą Słowikowską-Hilczer.
Agenda:
1. Działania niepożądane związane ze stosowaniem neuroleptyków atypowych
2. Częstotliwość występowania zespołu metabolicznego u pacjentów ze schizofrenią
3. Zaburzenia hormonalne wynikające z przeprowadzonej farmakoterapii lekami przeciwpsychotycznymi
4. Aspekt planowania ciąży przez pacjentki chorujące na schizofrenię