Jak codzienna higiena jamy ustnej poprawi zdrowie serca?

Nawyki związane z higieną jamy ustnej mogą zapobiegać chorobom układu krążenia. Sześć rad, jak wspólnie dentyści i ich pacjenci mogą zadbać zarówno o piękny uśmiech jak i zdrowie ogólne, z okazji Światowego Dnia Zdrowia (7 kwietnia) przedstawili specjaliści portalu amerykańskiej sieci Delta Dental. 

Serwis podkreśla, że choroby jamy ustnej mogą znacząco wpływać na zdrowie ogólne. Dzieje się tak dlatego, że osadzanie się płytki nazębnej na zębach może prowadzić do przedostania się bakterii do krwioobiegu i przemieszczania się ich po całym organizmie: do płuc, serca i tętnic. 

Zdrowie jamy ustnej vs zdrowe serce 

Sprawa warta jest nagłośnienia także w Polsce, gdzie choroby serca odpowiadają za 37 proc. wszystkich zgonów, a Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) uznaje Polskę za kraj o wysokim ryzyku sercowo-naczyniowym. 

Potwierdzają to statystyki - z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera u nas prawie dwukrotnie więcej ludzi niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Każdego roku 80 tys. osób doznaje zawału serca, a niemal 75 tys. - udaru mózgu. 

Choroby układu krążenia są największym zagrożeniem życia w Polsce i stanowią najważniejszą przyczynę umieralności. 


Sześć kroków do zdrowszych zębów i serca 

Jakie zalecenia specjalistów warto wziąć po uwagę, by poprzez dbałość o zęby zmniejszyć ryzyko chorób serca? 

  1. Monitorowanie ciśnienia krwi – coraz częściej można je wykonać w niektórych gabinetach dentystycznych. 
  2. Postępowanie zgodnie z „zasadą 2-1-2”, aby zapobiec przedostawaniu się bakterii z jamy ustnej do krwioobiegu. Myj zęby dwa razy dziennie, nitkuj przynajmniej raz dziennie i odwiedzaj dentystę dwa razy w roku. 
  3.  Objawy sercowo-naczyniowe: w tym ból lub dyskomfort w klatce piersiowej, ramionach, lewym ramieniu, łokciach, szczęce lub plecach, należy natychmiast omówić z lekarzem 
  4. Dbanie o dietę: może to zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Pokarmy bogate w potas i magnez mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Należą do nich: warzywa liściaste, orzechy, nasiona, oliwa z oliwek, ryby. Badania wykazały również, że zmniejszenie spożycia soli może obniżyć ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem. 
  5. Wyeliminowanie palenia tytoniu. Palenie papierosów lub wapowanie wpływa na cały organizm, od nieświeżego oddechu po cukrzycę. Rzucenie palenia natychmiastowo obniża ciśnienie krwi, co zmniejsza ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. Po dwóch tygodniach krążenie i czynność płuc zaczną się regenerować. W ciągu trzech do sześciu lat bez dymu ryzyko choroby niedokrwiennej serca zmniejszy się o połowę. 
  6. Ostatnia rada dotyczy reagowania w razie objawów zawału lub udaru i wezwania pomocy pod numerem alarmowym 112.  

- Najlepszym lekarstwem na zachowanie zdrowego uśmiechu i serca jest profilaktyka – podkreślają specjaliści zachęcając, by wdrożyć choćby jedną z proponowanych zmian. 


Opracowanie: id, Źródło: deltadentalins.com