Higiena jamy ustnej w (nie)słodkim wydaniu
30.10.2024
Próchnica zębów jest powszechnym problemem zdrowotnym wśród dzieci i młodzieży. Nadmierne spożycie cukru jest głównym czynnikiem ryzyka jej rozwoju. Substytuty cukru są potencjalnym narzędziem w profilaktyce próchnicy, ponieważ nie są metabolizowane przez bakterie próchnicotwórcze i nie przyczyniają się do demineralizacji szkliwa.
Celem przeglądu systematycznego przeprowadzonego przez badaczy z Chin i USA, była ocena skuteczności spożywania substytutów cukru w zapobieganiu próchnicy zębów stałych u dzieci i młodzieży.
Autorzy przeprowadzili systematyczne przeszukiwanie trzech baz danych (PubMed, Web of Science i Embase) w poszukiwaniu badań kontrolowanych randomizowanych (RCT) i kontrolowanych badań klinicznych (CCT) porównujących skuteczność kliniczną substytutów cukru (zarówno słodzików o wysokiej, jak i niskiej intensywności) w zapobieganiu próchnicy zębów stałych u dzieci i młodzieży w wieku 6-19 lat.
Do badania włączono 15 badań (11 RCT i 4 CCT) z udziałem łącznie 6325 uczestników. Wszystkie badania dotyczyły alkoholi cukrowych, czyli słodzików o niskiej intensywności. Najczęściej badanym alkoholem cukrowym był ksylitol, a następnie sorbitol i erytrytol. Wyniki metaanalizy wykazały, że zarówno ksylitol, jak i sorbitol miały istotny wpływ na zapobieganie próchnicy zębów w porównaniu z brakiem leczenia/placebo. Nie znaleziono żadnych badań klinicznych dotyczących słodzików o wysokiej intensywności, takich jak aspartam i sacharyna.
Badacze wyciągnęli wnioski, że spożywanie ksylitolu lub sorbitolu jako substytutów cukru ma korzystny wpływ na zapobieganie próchnicy zębów u dzieci i młodzieży.
Zalecenia dla lekarzy dentystów