Czy pacjenci onkologiczni też potrzebują wsparcia lekarza protetyka? Pytanie, na które każdy podświadomie zna odpowiedź, natomiast nie zawsze jest ona taka oczywista
17.12.2024
lek. dent. Agnieszka Topolska1
prof. dr hab. n. med. Jolanta Pytko-Polończyk2
Nadwrażliwość zębiny charakteryzuje się krótkim, ostrym bólem powstałym w wyniku działania bodźców, głównie termicznych, dotykowych, dehydratacyjnych, osmotycznych lub chemicznych na odsłoniętą zębinę, najczęściej w okolicy przyszyjkowej. Tego bólu nie należy jednak mylić z bólem mającym związek z innymi defektami, chorobami zębów czy przeprowadzonym leczeniem zachowawczym1.
Nadwrażliwość to częsty problem w codziennej praktyce stomatologicznej. Około 25-30% populacji dorosłych zgłasza odczuwanie tej dolegliwości. Pojawia się ona na ogół w wieku 20-49 lat, ze szczytem występowania w 4 dekadzie życia (30-39 lat). Częściej występuje u kobiet i najprawdopodobniej łączy się z przywiązywaniem przez nie większej wagi do higieny jamy ustnej niż przez mężczyzn, a co za tym idzie – z regularnym i dłuższym myciem zębów2-4.
Nadwrażliwość występuje najczęściej na powierzchniach policzkowych w okolicy przyszyjkowej, rzadziej na powierzchniach językowych lub żujących zębów stałych5. W większym stopniu dotyka kły i zęby przedtrzonowe niż zęby sieczne i trzonowe. Silniejszą predylekcję w jej kierunku wykazują również zęby szczęki niż żuchwy2,3.
Nadwrażliwość zębiny rozwija się dwuetapowo: początkowo pojawia się odsłonięcie powierzchni zębiny i jej kanalików na skutek usunięcia szkliwa lub cementu korzeniowego, a następnie dochodzi do otwarcia i poszerzenia kanalików zębinowych. Odsłonięcie powierzchni zębiny może być wywołane różnymi czynnikami. Należą do nich m.in.:
Niechroniona przez szkliwo zębina jest wówczas podatna na działanie bodźców pochodzących ze środowiska zewnętrznego jamy ustnej3,6.
Istnieje kilka teorii wyjaśniających powstawanie nadwrażliwości zębiny. Wśród nich największą popularnością cieszy się teoria hydrodynamiczna, którą już w XIX w. przedstawił Gysi. Zakłada ona, że pod wypływem zadziałania na zębinę bodźca wyzwalającego dochodzi do przemieszczania się płynu, który znajduje się w kanalikach zębinowych, czego następstwem jest podrażnienie nerwów czuciowych w miazgowym splocie pododontoblastycznym. Zgodnie z tą teorią leczenie sprowadza się do użycia metod i środków, które pozwolą na zamknięcie ujść kanalików zębinowych lub zmniejszenie ich średnicy oraz zatrzymanie przenoszenia bodźców do centralnego układu nerwowego poprzez depolaryzację zakończeń nerwowych.
Schorzeniami, z którymi należy różnicować nadwrażliwość zębiny, są m.in.:
Metody leczenia nadwrażliwości zębiny możemy podzielić na nieinwazyjne oraz inwazyjne (tab. 1). W poniższej pracy zostały opisane wybrane metody leczenia nieinwazyjnego.
Azotan potasu, chlorek potasu i cytrynian potasu wchodzą w skład past do zębów i płynów do płukania zalecanych pacjentom z problemem nadwrażliwości zębiny. Jony potasu uwolnione z tych soli powodują przerwanie przewodnictwa nerwowego, które następuje dzięki depolaryzacji zakończeń nerwowych i uniemożliwieniu ich repolaryzacji. To sprawia, że zakończenia nerwowe przestają reagować na pobudzające bodźce, a zatem nie są one dalej przenoszone do centralnego układu nerwowego i nie dochodzi do wywołania dolegliwości bólowych7,8.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Izhar i wsp. oraz Jamesa i wsp., pasty do zębów z azotanem potasu są jednymi z najczęściej stosowanych i polecanych przez lekarzy dentystów preparatów w leczeniu nadwrażliwości. Dla wielu praktyków stanowią one pierwszy wybór w terapii u pacjentów zgłaszających się z tym problemem. Często są one łączone z preparatami fluorkowymi dla spotęgowania efektu terapeutycznego.