Higiena jamy ustnej w (nie)słodkim wydaniu
30.10.2024
Iniekcje dostawowe – sposób na problemy w stawach skroniowo-żuchwowych
Kiedy do lekarza stomatologa zgłasza się pacjent z bólem w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego, ograniczeniem rozwierania szczęk oraz objawami akustycznymi w stawach, lekarz staje przed wyzwaniem, jakim jest trafne zdiagnozowanie oraz wdrożenie właściwej terapii u takiego chorego.
Specjalistycznej pomocy u lekarzy stomatologów szuka coraz więcej pacjentów. Dane epidemiologiczne wskazują, iż zaburzenia skroniowo-żuchwowe są drugą co do częstości przyczyną bólu w zakresie twarzy (po bólu zęba). Szacuje się, że na tego rodzaju dolegliwości cierpi 3 - 12 proc. osób, przy czym trzy razy częściej są to kobiety, a objawy najczęściej pojawiają się u osób w wieku od 20 do 40 lat.
Jaka jest zatem właściwa droga postępowania? – Wybór metod terapeutycznych jest duży: od rehabilitacji, przez leczenie ortodontyczne, protetyczne, chirurgiczne. Pomocna jest także farmakologia, a nawet psychoterapia – mówi w rozmowie z Podyplomie.pl dr hab. n. med. Maciej Sikora, specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej – Kierownik Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala MSWiA w Kielcach.
Jak podkreśla specjalista, kluczowe jest ustalenie przyczyn dolegliwości, a tych może być wiele. Dlatego konieczne jest zebranie wywiadu, wykonanie badania klinicznego, jak również badań obrazowych, takich jak usg, rentgen, tomografia komputerowa czy rezonans czynnościowy. - Dopiero szczegółowe badania pozwalają tę jednostkę trafnie zdiagnozować i zakwalifikować do właściwego leczenia – mówi dr hab. n. med. Maciej Sikora.
Często pacjenta czeka holistyczny, wieloetapowy proces leczenia, prowadzony przez zespół specjalistów wśród których znajdują się: chirurdzy, ortodonci, protetycy, rehabilitanci, psychoterapeuci.
Takie leczenie jest z reguły czasochłonne, a efekt terapeutyczny nie pojawia się od razu - niejednokrotnie nawet po kilku miesiącach.
Co może zrobić lekarz, by szybciej pomóc pacjentowi i doraźnie przynieść mu ulgę? – Metodą o wysokiej skuteczności jest dostawowe podawanie leków oraz preparatów krwiopochodnych – odpowiada Sikora.
Jak wyjaśnia ekspert, leczenie z użyciem osocza bogatopłytkowego, fibryny iniekcyjnej, czy komórek macierzystych, dotąd wykorzystywane było głównie w ortopedii. Ze względu na właściwości regeneracyjne wybranych preparatów podawanych dostawowo możemy liczyć na redukcję dolegliwości, a także na regenerację uszkodzonych struktur stawów skroniowo-żuchwowych.
Jakie preparaty są pomocne? Jakie techniki podania warto stosować? Tego w praktyczny sposób dowiedzą się uczestnicy kongresu online Multiforum Stomatologia, 4 listopada z wykładu dr. hab. n. med. Macieja Sikory. Więcej informacji o kongresie znajdziesz TUTAJ >
Jak zapewnia prof. Sikora, autor licznych prac naukowych z tej dziedziny, właściwie zastosowane leczenie może uwolnić pacjenta od dolegliwości bólowych oraz poprawić choremu zakres rozwarcia szczęk.
- Skuteczność zabiegu jest porównywalna z działaniem leków przeciwbólowych, przy czym wielu naukowców wskazuje tę metodę jako lepszą alternatywę, która pozwala uniknąć przewlekłego przyjmowania leków doustnych – tłumaczy prof. Sikora.
- Podczas wykładu będę starał się udowodnić, że przy zastosowaniu nowoczesnych preparatów takich jak fibryna iniekcyjna czy komórki macierzyste, możemy przynieść naszym pacjentom nie tylko szybką ulgę od dolegliwości bólowych, ale jednocześnie skutecznie leczyć przyczynowo (regenerować). W wielu wypadkach nasze działania połączone z pracą pozostałych specjalistów sprawią, że odciążone powierzchnie stawów szybciej zregenerują się i pacjent nie będzie odczuwał bólu podczas mówienia, czy jedzenia – mówi prof. Sikora.
Jak podkreśla, metoda iniekcyjna nie jest skomplikowana, rzadko powoduje powikłania, choć istnieje grupa pacjentów, dla których jest przeciwwskazana.
Co więcej, artocenteza jednoigłowa, która jest najbardziej popularną procedurą z tego zakresu, nie jest zarezerwowana wyłącznie dla specjalisty – z powodzeniem, po odpowiednim przygotowaniu, może ją wykonać każdy lekarz dentysta.
Również sama metoda preparacji krwi pacjenta w gabinecie nie stanowi bariery - jest ona mało skomplikowana, dość szeroko dostępna oraz niedroga. Dobrze jest więc posiadać umiejętność jej stosowania, by zaoferować pacjentowi tego rodzaju pomoc.