Czerwone flagi w bólu kręgosłupa: objawy i oznaki kliniczne wskazujące na poważne schorzenia kręgosłupa [infografika]

Ból kręgosłupa jest jedną z częstszych dolegliwości zdrowotnych, z którymi zgłaszają się pacjenci do gabinetów lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Szacuje się, że na bóle w tym obszarze ciała skarży się dziś nawet 80% polskiej populacji. Problem dotyczy zwłaszcza osób dorosłych prowadzących siedzący tryb życia i pracujących fizycznie. Przyczyn stojących za dolegliwościami bólowymi kręgosłupa może być wiele – od zmian zwyrodnieniowych, przez dyskopatie, stany zapalne stawów kręgosłupa i urazy, aż po poważne schorzenia – np. nowotwory.

W jaki sposób rozpoznać przyczynę bólu kręgosłupa? Jakie objawy i oznaki kliniczne mogą wskazywać na poważne schorzenia kręgosłupa?

Odpowiedzi na te pytania przynosi infografika. Zebraliśmy na niej tzw. czerwone flagi, czyli zbiór sygnałów ostrzegawczych – objawów i oznak klinicznych, których liczna obecność w wywiadzie zwiększa prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z poważną patologią. Wiedzę o czerwonych flagach warto wykorzystywać jako wsparcie w diagnostyce i selekcji pacjentów, którzy mogą wymagać dodatkowych badań lub skierowania do specjalisty.

Z lektury infografiki dowiesz się:

• Jak wygląda 14 najpopularniejszych czerwonych flag w bólu kręgosłupa, które identyfikuje się w oparciu o objawy?

• Które objawy bólu kręgosłupa są niespecyficzne?

• Czym jest zespół ogona końskiego?

• Jakie objawy o charakterze neurologicznym powinny wzbudzić szczególną czujność lekarza diagnozującego pacjenta z bólem kręgosłupa?

• Które objawy bólowe w obrębie kręgosłupa mogą wskazywać na problemy kardiologiczne?zdjecie