Multiforum INTERNA 2025 już JUTRO! | Nie przegap, starujemy już o 9:00. W programie: 3 sesje - 16 wykładów - Przypadki kliniczne. Bądź razem z nami i zyskaj 6 pkt. edukacyjnych | Kup bilet >
Farmakoterapia
Lurazydon – przeciwpsychotyczny lek z uniwersalnym profilem działania farmakologicznego
dr n. med. Maria Filip
prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki
- Podstawowe informacje dotyczące właściwości lurazydonu i wskazań do jego stosowania
- Wpływ leku na stężenie prolaktyny, odstęp QT i parametry metaboliczne
- Lurazydon jako bezpieczna i skuteczna alternatywa dla innych leków przeciwpsychotycznych
Lurazydon1 (ryc. 1) jest organicznym związkiem chemicznym stosowanym jako atypowy lek przeciwpsychotyczny II generacji w leczeniu schizofrenii i epizodów depresji związanych z chorobą afektywną dwubiegunową2. W 2010 r. został zatwierdzony przez Agencję Żywności i Leków (FDA – Food and Drug Administration) do leczenia schizofrenii u dorosłych, a w czerwcu 2013 r. – do leczenia epizodów depresji związanych z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym typu I3. Dodatkowo w styczniu 2017 r. został zatwierdzony przez FDA do leczenia schizofrenii u młodzieży, a w marcu 2018 r. FDA rozszerzyła jego zastosowanie na pacjentów pediatrycznych (w wieku od 10 do 17 lat) do leczenia ciężkich epizodów depresyjnych w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej4.
W Polsce lurazydon jest wskazany w leczeniu schizofrenii u dorosłych i młodzieży od 13 r.ż. Od września 2020 r. jest refundowany u dorosłych pacjentów ze schizofrenią, u których dotychczasowe leczenie okazało się nieskuteczne lub w przypadku przeciwwskazań do terapii pozostałymi lekami przeciwpsychotycznymi II generacji5.
Mechanizm działania
Lurazydon jest lekiem z unikalnym profilem działania farmakologicznego (ryc. 2) obejmującym blokowanie receptorów dopaminowych D2, serotoninowych 5-HT2A i 5-HT7 oraz właściwościami częściowego agonisty wobec receptorów serotoninowych 5-HT1A, przy braku wyraźnego powinowactwa do receptorów histaminowych H1 i cholinergicznych receptorów muskarynowych6. To właśnie blokada receptorów D2 i 5-HT2A nadaje lurazydonowi właściwości atypowego leku przeciwpsychotycznego. Z kolei antagonizm wobec receptora 5-HT7 i częściowy agonizm 5-HT1A przyczynia się do właściwości przeciwdepresyjnych6. Lurazydon ma niską aktywność wobec receptorów muskarynowych M1, histaminowych H1, α1- i 2A-adrenergicznych, przez co minimalizuje ryzyko hipotonii ortostatycznej, sedacji, przyrostu masy ciała i osłabienia funkcji poznawczych związane ze stosowaniem innych leków przeciwpsychotycznych4,7.
Właściwości farmakokinetyczne, dawkowanie, sposób podawania, wchłanianie, dystrybucja, metabolizm, eliminacja
W Polsce lurazydon jest dostępny w postaci tabletek 18,5 mg, 37 mg i 74 mg. Stosuje się go doustnie, raz na dobę, z posiłkiem, o tej samej porze dnia. Zalecana dawka początkowa to 37 mg raz na dobę. W przypadku pacjentów dorosłych lek jest skutecz...