Lekarze poczekają z wypisaniem e-recepty na bezpłatne leki dla seniorów

Na takie nowości e-zdrowie nie jest jeszcze przygotowane

Od 1 lipca nie tylko lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, ale także specjaliści oraz lekarze szpitala przy wypisie mieli wystawiać e-recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+. Taką możliwość przewidywały zapisy przyjętej w ub. r. tzw. ustawy o wdrażaniu e-zdrowia. – Niestety, platforma P1 nie została do tego przygotowana. Według komunikatu Ministerstwa Zdrowia będzie to możliwe dopiero od 1 października br. – informuje Porozumienie Zielonogórskie.
Federacja Porozumienie Zielonogórskie już wcześniej upominała się zarówno w Ministerstwie Zdrowia, jak i CSIOZ o wdrożenie rozwiązań, ostrzegając, że w przeciwnym razie systemowi wystawiania recept dla seniorów od 1 lipca grozi paraliż. Specjaliści nie mogąc wystawić e-recepty będą odsyłać pacjentów, zapanuje chaos.
– Należy jak najszybciej dostosować system e-recepty do nowych funkcji, wynikających z ustawowych zapisów. Możliwość wystawiania recept dla pacjentów 75+ przez większą liczbę lekarzy (nie tylko POZ) jest oczekiwana przez środowisko medyczne, ale przede wszystkim samych pacjentów, którym skróci się droga do leków bezpłatnych – mówi Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego i ekspert Federacji ds. informatyzacji w ochronie zdrowia.
Porozumienie Zielonogórskie oczekuje wprowadzenia mechanizmów automatyzujących analizę dotychczas wystawionych recept oraz ich realizacji przez seniorów.
– Lekarz ani pielęgniarka, wystawiając e-receptę nie powinni tracić czasu na wyszukiwanie wcześniejszych recept, ilości opakowań, terminów realizacji czy prowadzenie obliczeń, ile tabletek jeszcze pacjent posiada i czy przysługuje mu kolejna bezpłatna e-recepta – dodaje Tomasz Zieliński. – To wszystko powinno być robione automatycznie przez system w komputerze. Tylko taka informatyzacja ochrony zdrowia ma sens – wyjaśnia lekarz.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować