19 września 2017
Stomatologia: płatna specjalizacja przepustką do zawodu

Powraca temat odpłatnych specjalizacji w dziedzinach stomatologicznych. Takie rozwiązanie umożliwiłoby odbywanie stażu większej liczbie lekarzy.

Dane osobowe da się ochronić

Naczelna Rada Lekarska interweniuje w sprawie ochrony danych osobowych lekarzy, nazwiska których figurują wbrew ich woli w serwisie znanylekarz.pl.

18 września 2017
Pediatrzy mają pozostać na swoim miejscu

Pediatrzy nie znikną z podstawowej opieki zdrowotnej, tak jak przewiduje obecna wersja projektu ustawy o POZ.

Nieprzestrzeganie czasu pracy również w POZ

Niedobór kadr medycznych nasila problem przepracowania lekarzy rodzinnych. Najtrudniejsza sytuacja jest w małych, jednoosobowych praktykach.

15 września 2017
Stomatolodzy to dobrzy klienci banków

Kłopoty z regulowaniem zobowiązań ma mniej niż 1 proc. stomatologów prowadzących działalność gospodarczą. Dentyści wyróżniają się też jako kredytobiorcy indywidualni.

Są dodatkowe środki na ochronę zdrowia

Minister zdrowia przedstawił szczegóły dotyczące dodatkowych środków, które zasilą ochronę zdrowia jeszcze w tym roku.

14 września 2017
Najpierw realizacja świadczeń, potem umowa

Udzielanie świadczeń teraz, podpisanie umów i ich rozliczenie później – na takich zasadach mają pracować dentyści, którzy wygrali postępowania konkursowe, ale nie podpisali jeszcze umów.

Łatanie dziur kadrowych za pomocą stażystów sprzeczne z prawem

Lekarz stażysta nie może pracować na oddziale nieobjętym programem stażu lub na jakimkolwiek oddziale jako jedyny lekarz. Jeżeli pracodawca stosuje takie praktyki, to łamie prawo.

13 września 2017
Wydanie prawa wykonywania zawodu nie podlega opłacie

Dokument prawa wykonywania zawodu uzyskuje się nieodpłatnie – Śląska Izba Lekarska ucina spekulacje na temat kosztów związanych z jego otrzymaniem.

Więcej rezydentur w jesiennym rozdaniu

W postępowaniu kwalifikacyjnym, które odbędzie się w październiku, przyznano 60 rezydentur więcej w porównaniu do poprzedniego jesiennego naboru.

12 września 2017
Potrzebne są nowe normy czasu pracy

Samorząd lekarski ponowił postulat wprowadzenia maksymalnego tygodniowego czasu pracy, na który lekarz będzie mógł się zgodzić i którego nie będzie można przekroczyć nawet za jego zgodą.

Utrudnienia w zapisach na szkolenie specjalizacyjne

Usterki systemu elektronicznego stwarzają ryzyko, że nie wszyscy lekarze zdążą się zapisać na szkolenia specjalizacyjne. NIL interweniuje w tej sprawie u ministra zdrowia.

11 września 2017
Egzaminy końcowe daleko od domu

Blisko 200 km od swojego miejsca zamieszkania muszą pokonać niektórzy lekarze, by przystąpić do LEK. NRL apeluje o zapewnienie lekarzom możliwości zdawania egzaminu w miejscowości, która jest dla nich najdogodniejsza.

Śmierć lekarza na dyżurze to skutek przepracowania

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zabrał głos w sprawie kolejnego przypadku śmierci lekarza na dyżurze. Nie ma wątpliwości, że bezpośrednią przyczyną tej tragedii było przepracowanie.

08 września 2017
Budowa Siedleckiego Ośrodka Onkologii

Nowoczesny ośrodek onkologiczny powstanie do końca przyszłego roku przy Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach.