25 maja 2017
Konflikt między związkowcami a resortem zdrowia zażegnany

Minister zdrowa spotkał się ze związkowcami, którzy otrzymali informację w kluczowych kwestiach, m.in. w sprawie podwyżek w ochronie zdrowia.

Trzeba zdążyć zapisać się na egzaminy

Osoby chcące przystąpić do LEK lub LDEK w sesji jesiennej 2017 powinny w możliwie jak najkrótszym czasie założyć konto w Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK).

24 maja 2017
Kreatywna walka o zmiany potrzebne lekarzom

OIL w Warszawie wysyła „Małych bogów” parlamentarzystom. Książka autorstwa dziennikarza Pawła Reszki opowiadająca o codziennej pracy lekarzy i funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia trafi też do posłów.

Orzeczenia sądów lekarskich powinny być jawne

Andrzej Cisło, wiceprezes ORL w Poznaniu, zgłosił postulat rozpoczęcia publikacji orzeczeń sądów lekarskich.

23 maja 2017
Opis usługi medycznej na celowniku sądu

Naczelny Sąd Administracyjny wydał precedensowy wyrok dotyczący paragonów otrzymywanych przez pacjentów.

NFZ zostaje na dłużej

Likwidację NFZ poprzedzi okres przejściowy. Ministerstwo Zdrowia rozpatruje pomysł postawienia funduszu w stan likwidacji na rok.

22 maja 2017
Utrudnienia w egzaminach z anestezjologii

Lekarze w trakcie specjalizacji będą musieli zdawać część ustną tylko w językach obcych. To bardzo niekorzystna zmiana – uważa Porozumienie Rezydentów OZZL.

Temat wynagrodzeń trafia do kolejnego resortu   

Porozumienie Zawodów Medycznych domaga się spotkania z wicepremierem Mateuszem Morawieckim w sprawie podwyżek w ochronie zdrowia.

19 maja 2017
Rezydenci wątpią w podwyżki

Ministerstwo Zdrowia obiecało podwyżki, ale lekarze wątpią w to, że od lipca ich wynagrodzenia będą rosły.

Tajemnica lekarska nie może być łatwo dostępna

Osłabienie przepisów regulujących tę kwestię utrudnia lekarzom rozpoznanie choroby i jej leczenie – uważa Naczelna Izba Lekarska.

18 maja 2017
Stomatologia: rząd chce dać pieniądze na leczenie dzieci 

Ministerstwo Zdrowia zamierza wprowadzić zmiany w koszyku gwarantowanych świadczeń w leczeniu dzieci. Chce też uzgodnić z lekarzami działania, które mają zwiększyć dostęp do opieki dentystycznej.

Za mało informacji na temat e-dokumentacji

Chaos informacyjny związany z wprowadzeniem elektronicznej dokumentacji medycznej budzi niepokój środowiska lekarskiego, które proponuje zorganizowanie ogólnokrajowej debaty na ten temat.

17 maja 2017
Miejsca pracy zostaną zachowane

Interniści, pediatrzy i lekarze specjalizujący się w medycynie ogólnej zostaną w podstawowej opiece zdrowotnej.

Dodatkowe obowiązki, o których mało kto wie

Od tego roku lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, a nie jak dotąd specjaliści medycyny sportowej, będą wydawać orzeczenia o stanie zdrowia dla kandydatów do szkół sportowych. Zdaniem środowiska lekarskiego nowe obowiązki dla lekarzy POZ zostały wprowadzone „tylnymi drzwiami”.

Słowo 'klinika' coraz częściej używane nielegalnie

Właściciele prywatnych praktyk lekarskich częściej łamią prawo. Prawnicy informują o nasilającym się trendzie zawierania w nazwie podmiotu leczniczego słów: klinika, kliniczny, clinic.