02 stycznia 2017
Nowa lista leków refundowanych na 1.01.2017
23 grudnia 2016
Standardy opieki okołoporodowej nadal obowiązują

W związku z informacyjnym chaosem dotyczącym standardów opieki okołoporodowej Naczelna Izba Lekarska postanowiła uciąć spekulacje i oświadczyła: standardy obowiązują do momentu opublikowania przez Ministerstwo Zdrowia nowych rozporządzeń.

POZ także dla nieubezpieczonych. Tylko jak ich rozliczyć?

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nie gwarantuje ona bezpłatnego dostępu do POZ dla każdego, nawet nieubezpieczonego obywatela, jedynie zapewnia, że NFZ nie będzie dochodził roszczeń od nieubezpieczonych pacjentów, którzy skorzystali ze świadczeń w POZ.

Systemu nie odczaruje magiczna różdżka, czyli życzenia na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok 2017

Czego świątecznie życzą sobie lekarze? Jakie życzenia mogłyby ziścić się w 2017 roku? Oto kilka odpowiedzi.

Lekarz – ważne ogniwo w wykrywaniu przemocy

- Każdy człowiek, a zwłaszcza wykonujący zawód zaufania publicznego, jeśli stwierdzi przemoc wobec dziecka albo będzie miał uzasadnione podejrzenie, że dziecko jest krzywdzone, ma nie tylko prawo, ale także obowiązek reagować – mówi dla podyplomie.pl Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.

22 grudnia 2016
Przesuwanie łóżek, czyli najmłodsi ustępują miejsca najstarszym

Zmiany w Szpitalu Bielańskim wymuszone są zmianami demograficznymi w społeczeństwie. Przeznaczony do zamknięcia oddział chirurgii dziecięcej ma zwolnić miejsce dla łóżek geriatrycznych.

Limity na leki na przeziębienie jak we Francji i Niemczech

Pseudoefedryna – 720 mg, kodeina – 240 mg, dekstrometorfan – 360 mg: leki, których opakowania przekroczą wskazane wartości wymienionych substancji od 1 stycznia 2017 roku będą dostępne tylko na receptę – przypomina Ministerstwo Zdrowia.

Kanapki z psychotropami, czyli jak szpitale dbają o leki

Zaniedbania w szpitalnych aptekach mogą zagrażać bezpieczeństwu pacjentów – takie wnioski wypływają z raportu Najwyższej Izby Kontroli, która odwiedziła kilka wielkopolskich szpitali.

Zawiodła komunikacja, ale PPOZ podpisze aneksy na przyszły rok

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zdecydowało, że przedłuży umowy z NFZ do czerwca 2017 roku. Równocześnie do ministra zdrowia wysłane zostało pismo z prośbą o jak najszybsze uregulowanie kwestii dotyczących programu „Bilans zdrowego człowieka od 30. roku życia”.

21 grudnia 2016
3-miesięczna Lenka była maltretowana. Zareagowały lekarka i pielęgniarka POZ

Rzecznik Praw Dziecka podziękował dwóm pracownicom (lekarce i pielęgniarce) przychodni POZ w Łodzi. Zareagowały one na krzywdę maltretowanej przez rodziców 3-miesięcznej Lenki. Być może dzięki nim dziewczynka żyje – uważa RPD.

Czy PPOZ podpisze kontrakty z NFZ na przyszły rok?

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia uważa, że prezes NFZ jednostronnie zerwał negocjacje z lekarzami rodzinnymi. Prezes z kolei zapewnia, że wcześniejsze ustalenia są w mocy. Ale umowy nadal pozostają niepodpisane.

Ministerstwo nie czyha na samorządowe programy in vitro

Samorządowe programy in vitro są bezpiecznie – zapewnia resort w komunikacie prasowym i przekonuje, że intencje wprowadzanych przepisów są przeciwne: mają uprościć procedury tworzenia programów zdrowotnych.

Do końca roku nowe mapy potrzeb zdrowotnych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że opublikuje mapy potrzeb zdrowotnych dla 30 grup chorób sklasyfikowanych według ICD-10.

20 grudnia 2016
15 mln zł na wsparcie współpracy szpitali i POZ w leczeniu RZS

Ministerstwo Zdrowia ma do wydania 15 mln zł na profilaktykę reumatoidalnego zapalenia stawów. O pieniądze mogą ubiegać się uczelnie medyczne, instytuty badawcze, szpitale kliniczne i inne podmioty mające umowę z NFZ na udzielanie świadczeń w zakresie reumatologii.

Ministerstwo ma listę szpitali w sieci, ale jej nie pokaże

Ministerstwo Zdrowia dysponuje już listą placówek, które znajdą się w sieci szpitali. Ale na razie nie zamierza jej przedstawić. Podobnie jak szczegółów dotyczących finansowania w formie ryczałtu.