26 lipca 2017
Rezydenci wyjdą na ulice

Podwyżki w wysokości kilkudziesięciu złotych to płacowe dno – mówią lekarze rezydenci i potwierdzają gotowość do radykalizacji działań protestacyjnych.

Młodzi forsują korzystne zmiany w ustawie

Ministerstwo Zdrowia słyszy głos młodych lekarzy i pozytywnie przyjmuje ich propozycje mające na celu podniesienie jakości kształcenia podyplomowego.

25 lipca 2017
„Nie” dla autoryzacji badań na odległość 

Lekarze poparli sprzeciw diagnostów laboratoryjnych w sprawie zdalnej autoryzacji wyników badań.

Prawo powinno pozwalać na powrót do zawodu

Kara pozbawienia prawa wykonywania zawodu przez lekarza i lekarza dentystę powinna ulegać zatarciu – apeluje Rzecznik Praw Obywatelskich.

24 lipca 2017
Wdrożenie e-recept przesunięte o rok  

Sejmowa komisja zdrowia przyjęła projekt zmian w ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia, który przesuwa terminy wdrożenia dokumentacji medycznej.

Kto ma odpowiadać za kształcenie podyplomowe?

Samorząd lekarski chce wyłączenia spod działania Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego edukacji lekarzy i lekarzy dentystów.

21 lipca 2017
Eskalacja protestu coraz bliżej 

Lekarze zapowiedzieli eskalację protestu, jeśli rząd nadal będzie ignorował złą sytuację w ochronie zdrowia.

Problemy z zapisaniem się na LEK i LDEK

Do Ministerstwa Zdrowia napływają informacje od lekarzy o problemach ze złożeniem wniosku w systemie SMK. Resort uprzedza, że nieudana próba zapisu nie zostanie uwzględniona i zaleca postępowanie według ogólnodostępnej instrukcji.

20 lipca 2017
Szkolenie specjalizacyjne oceni konsultant wojewódzki

Od jesieni tego roku prawidłowość przebiegu szkolenia specjalizacyjnego lekarzy przystępujących do PES potwierdzi konsultant wojewódzki, a nie krajowy.

Mapa potrzeb zdrowotnych nie uwzględnia ważnego problemu

Leczenie nietrzymania moczu wymaga współpracy wielu specjalistów. Pomóc mogłoby w tym włączenie tego schorzenia do mapy potrzeb zdrowotnych.

19 lipca 2017
Za powikłania poszczepienne odpowie resort zdrowia?

Powraca temat szczepień ochronnych. Ministerstwo Zdrowia planuje wdrożenie systemu odszkodowań za powikłania poszczepienne.

Prawo wykonywania zawodu potwierdzą e-karty

Papierowe dokumenty potwierdzające prawo wykonywania zawodu zastąpi Karta Specjalisty Medycznego z elektronicznym zapisem.

18 lipca 2017
Temat płac będzie omawiany bez lekarzy

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu w sprawie wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia odbędzie się bez udziału lekarzy.

Spustoszenie w okulistyce

Do niecałych 300 mln zł rocznie ma spaść kwota przeznaczona na zabiegi usunięcia zaćmy. To prawie o 36% mniej niż obecnie.

17 lipca 2017
Opiekun stażu bez dodatkowego wynagrodzenia

Nie będzie ustawowego wynagrodzenia dla opiekuna stażu ratownictwa medycznego.