Dr Bukiel: wskaźniki minimalnych wynagrodzeń do zmiany

Porozumienie Zawodów Medycznych szykuje się do batalii

– Wskaźniki przewidziane w ustawie o sposobie ustalania minimalnego wynagrodzenia pracowników wykonujących zawody medyczne są karygodnie niskie. Będziemy domagać się ich podwyższenia – poinformował podyplomie.pl dr Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
W piątek zbierają się organizacje działające w ramach Porozumienia Zawodów Medycznych, by omówić wspólne wystąpienie do ministra zdrowia z żądaniem nowelizacji wskaźników.
– Wskaźniki, na podstawie których wyliczane są zarobki, są karygodnie niskie. Ustawa, która miała poprawić sytuację, tylko utrwaliła ten stan. Kiedy w Polsce podniesiono płacę minimalną okazało się, że zarobki w ochronie zdrowia w wielu przypadkach są niższe i trzeba było szybko te wskaźniki zweryfikować – przypomina Krzysztof Bukiel. – Będziemy domagać się konkretnych zmian, tym bardziej że obiecywał to minister Szumowski.
Zrzeszające 9 ogólnokrajowych związków zawodowych Porozumienie Zawodów Medycznych przygotowało obywatelski projekt ustawy o płacach minimalnych, który od trzech lat znajduje się w sejmowej zamrażarce. Organizacje uważają, że czas najwyższy zająć się tym projektem, a w szczególności wskaźnikami.
Postulowane przeliczniki wynoszą: trzy średnie krajowe dla lekarza, dwie średnie dla przedstawicieli innych zawodów medycznych wymagających wyższego wykształcenia.
Rozmowy na temat zmiany wskaźników na pewno będą trudne, tym bardziej że szpitale od 1 lipca musiały zwiększyć wynagrodzenia w związku z odmrożeniem kwoty bazowej – wzrosła ona z 4,2 tys. zł brutto do ponad 4,9 tys. zł (przeciętne wynagrodzenie według GUS w 2019 roku).


id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować