Szczepionka na koronawirusa najpierw dla lekarzy

Rząd chce wyszczepić cały personel medyczny na linii frontu

Obaj producenci szczepionek na SARS-CoV-2 deklarują pierwszą dostawę jeszcze w grudniu - każdy po 1 mln szczepionek na nasz rynek – poinformował dziś minister zdrowia Adam Niedzielski.
W rozmowie z RMF wyjaśnił, że pula blisko 2 mln szczepionek w pierwszej kolejności przeznaczona będzie dla służb medycznych, a także mundurowych i osób najbardziej eksponowanych na wirusa.
Nie wyjaśnił jednak, czy w grupie lekarzy i pozostałego personelu szpitali szczepienia będą obowiązkowe, czy w jakiś sposób wymagane np. przez pracodawców. Z wcześniejszych wypowiedzi ministra dotyczących szczepień szerokiej grupy społeczeństwa wynikało, że profilaktyka ta nie będzie obowiązkowa.
Jednak wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, mówiąc dziś o szczepionkach w TVP 1 zaznaczył, że rząd chce wyszczepić „cały personel medyczny, który jest na pierwszej linii frontu w związku z koronawirusem”. Myśli jednak nie rozwinął.
- Od kilku tygodni działa zespół rządowy, który przygotowuje logistycznie, w jaki sposób szczepionki będą dystrybuowane, w jakie miejsca możemy się zgłaszać, aby tę szczepionkę otrzymać. W ciągu najbliższych dni będzie to podane do publicznej wiadomości - podkreślił.
Wiceminister zdrowia poinformował, że jest rozpracowana logistyka transportu i przechowywania szczepionki. - Musi być zapewniona duża ilość sztucznego lodu do jej przechowywania, ponieważ musi ona przebywać w temperaturze -70 st. C - wyjaśnił.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować