Jakie uprawnienia daje zaszczepienie się?

Wciąż można się zgłaszać do szczepienia w terminie zero

Termin zgłaszania się priorytetowej grupy zero do szczepień przeciw COVID-19 został przedłużony z 28 grudnia do 14 stycznia 2021 r. – poinformował we wtorek rząd.
Do wczoraj, czyli do poniedziałku 28 grudnia, zgłosiło się do szczepień ok. 400 tys. osób, z czego już zaszczepionych zostało ponad 6,3 tys. pracowników sektora ochrony zdrowia - podało MZ.
MZ przypomniało również o dodatkowych korzyściach dla zaszczepionych: możliwość korzystania bez dodatkowych testów z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia, pominięcie w limitach spotkań towarzyskich. Ponadto brak kwarantanny mimo kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.
Czy lekarze będą mogli stosować mniej środków ochrony osobistej? Resort nie wyjaśnił. Wiadomo natomiast, że zaszczepienie nawet dwiema dawkami nie daje pewności, czy nie rozprzestrzeniamy wirusa na innych – intensywne badania mają dać na ten temat odpowiedź już wkrótce.
Resort podkreślił jednocześnie, że żaden z dotychczas zaszczepionych pacjentów nie miał ataku anafilaktycznego. Zdarzyło się to u kilku osób, m.in. szczepionych w Wielkiej Brytanii i może stanowić przeciwwskazanie do kontynuowania szczepień.
Przypomnijmy, że grupa zero obejmuje pracowników sektora ochrony zdrowia: lekarzy, pielęgniarki i farmaceutów, pracowników DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele.
Zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup rozpoczną się 15 stycznia.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować