Czy zaszczepiony lekarz będzie mógł zrezygnować z niektórych środków ochrony?

Zaszczepionych zostało już 190 tysięcy osób

Wraz z rosnącą liczbą zaszczepionych medyków coraz więcej osób pyta, czy fakt zaszczepienia się wpłynie bezpośrednio na pracę lekarza. Czy po zaszczepieniu drugą dawką będzie można zrezygnować z niektórych środków ochrony osobistej? Jakie są najnowsze na ten temat badania i wytyczne?
Pytania te podyplomie.pl zadało Ministerstwu Zdrowia. W odpowiedzi rzecznik prasowy resortu Wojciech Andrusiewicz podał, że jak wskazuje charakterystyka produktu leczniczego, wpływ szczepień na rozprzestrzenianie się wirusa w społeczeństwie nie jest jeszcze poznany. - Na tym etapie badań nie wiadomo jeszcze, ile zaszczepionych osób może nadal przenosić i rozprzestrzeniać wirusa. Obecnie nie ustalono, jak długo trwa ochrona zapewniona przez Comirnaty – wyjaśnił rzecznik.
Przedstawiciel resortu dodał, że osoby zaszczepione w badaniu klinicznym będą obserwowane przez 2 lata, aby zebrać więcej informacji na temat czasu trwania ochrony. - Mogą się pojawiać nowe dane na temat leku, które firma ma obowiązek dostarczyć i na ich podstawie wiedza o produkcie zostanie zaktualizowana – zapowiedział Wojciech Andrusiewicz.
W piątek (8 stycznia) w dziennym raporcie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podała, że liczba wykonanych szczepień zbliża się do 190 tys. - Do tej pory wykonano w Polsce 188 956 szczepień przeciw COVID-19. Dostarczono 697 320 dawek – czytamy w komunikacie.
Liczba dawek dostarczonych do Polski wynosi 697 320, liczba dawek dostarczonych do punktów - 204 375, liczba zutylizowanych szczepionek - 238, liczba niepożądanych odczynów - 18.
Szef KPRM Michał Dworczyk przypomniał z kolei, że do Polski trafi w sumie ponad 60 mln dawek szczepionki ze wszystkich firm, a do końca marca zakontraktowanych jest blisko 6 mln dawek, co ma pozwolić na zaszczepienie do końca pierwszego kwartału około 3 mln osób.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować