Przychodnie, zgłaszajcie się po szczepionki na grypę

Obecnie więcej Polaków choruje na grypę niż na COVID-19

Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do przychodni POZ, by zgłaszały się, jeśli potrzebują szczepionek przeciw grypie dla pacjentów, którzy do tej pory nie mieli możliwości się zaszczepić.

Zapotrzebowanie na szczepionki należy składać wyłącznie za pośrednictwem formularza umieszczonego na portalu szczepionkanagrype.mz.gov.pl. Z jednego podmiotu może zostać złożone tylko jedno zapotrzebowanie zbiorcze. 

Resort zdrowia podkreśla, aby kierownicy podmiotów leczniczych oszacowali zapotrzebowanie na szczepionki w „transparentny” sposób, bo nie ma możliwości zwrotu niewykorzystanych szczepionek.

Ponadto minister zdrowia wyraża zgodę, by podmioty POZ oraz szpitale, którym pozostały niewykorzystane szczepionki przeciw grypie we wcześniejszych akcjach, mogły je wykorzystać do wyszczepienia pozostałych pacjentów bez względu na wiek.

Minister zdrowia zastrzega możliwość częściowej realizacji zapotrzebowania.

Decyzja ministra jest reakcją na problem, o którym pisaliśmy na podyplomie.pl. Wraz z początkiem szczepień przeciwko COVID-19 zmalało zainteresowanie tymi na grypę i pojawiło się ryzyko zmarnowania zapasów zgromadzonych w szpitalach na potrzeby personelu. I to w sytuacji, gdy w aptekach ogólnodostępnych preparatów od dawna nie ma.

Po nagłośnieniu problemu część szpitali zwróciła nadmiar rządowych szczepionek na grypę do Agencji Rezerw Materiałowych, zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia. 

Przypomnijmy, że nie ma przeciwwskazań do przyjęcia po szczepieniu na COVID-19 szczepionki przeciw grypie. Zalecana jest jednak 14-dniowa przerwa między tymi szczepieniami.

We wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski podał, że w minionym tygodniu po raz pierwszy liczba zachorowań na grypę przekroczyła liczbę zachorowań na COVID-19. „1-7.02: grypa 41 047, covid 36 795” – podał na Twitterze szef resortu zdrowia.


id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować