Jeden anestezjolog pozwala uruchomić 28 łóżek

Potencjał szpitali tymczasowych może nie być wykorzystany przez brak personelu?

Przed spodziewanym szczytem pandemii wojewodowie ponawiają apele do lekarzy o zgłaszanie się do pracy w szpitalach covidowych.

- Bardzo proszę medyków o zgłaszanie się na dodatkowe dyżury do szpitala tymczasowego w Opolu i szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, zwłaszcza anestezjologów - z takim apelem do kadry medycznej zwrócił się wojewoda opolski Sławomir Kłosowski w Radiu Opole.

Wojewoda wyjaśnił, że teoretycznie potencjał obu szpitali, zwłaszcza szpitala w Opolu, powinien wystarczyć, aby zapewnić bezpieczeństwo dla całego województwa. 

Szpital w Opolu właśnie zwiększył liczbę łóżek tlenowych i łóżek respiratorowych - z około 400 do około 800. Teraz obłożenie łóżek tlenowych jest na poziomie 50 proc., natomiast łóżek respiratorowych - 60 proc. Na razie jest bezpiecznie. Obawy dotyczą jednak spodziewanego szczytu covidowego. Bo - jak się okazuje - uruchomienie kolejnych 75 łóżek respiratorowych wymaga dodatkowej kadry specjalistycznej.

Stąd apel wojewody, kierowany zwłaszcza do anestezjologów, o zgłaszanie się na dodatkowe dyżury.

Jeden anestezjolog pozwala na uruchomienie dodatkowych 28 łóżek, w tym 10 respiratorowych. 

Potrzebni są również lekarze innych specjalizacji, a także ratownicy i pielęgniarki. W przeciwnym wypadku potencjał szpitali może nie być w pełni wykorzystany.id

Komentarze (1)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować

zdzislaw.kozak

31.03.2021 20:24

Masowa ilość artykółów o respiratorach to moim zdaniem temat ustalony przez MZ i NFZ.
W terapii COVID-19 nikt nie wspomina o ERBO.
W szpitalu covidovym, w którym pracuję,jest 200 łóżek i są 3 (słownie trzy) urządzenia do terapii wysokoprzepływowej tlenu.
Na temat w/w urządzeń nie ma danych statystycznych o skuteczności leczenia.
Prawdopodobnie przyczyną tego stanu są intrygujące zakupy respiratorów poczynione przez MZ.

0