Jak studenci medycyny zareagowali na apel o pomoc w walce z COVID-19?

Nowe siły na froncie walki z pandemią

Na uczelniach medycznych trwa tworzenie list studentów chętnych do pomocy w walce z pandemią COVID-19. Osoby, które na nich się znajdą, mogą spodziewać się od wojewodów nakazów pracy w konkretnych placówkach. Na przygotowanie wykazów rektorzy uczelni medycznych otrzymali siedem dni licząc od 26 marca.
Ministerstwo Zdrowia oraz wojewodowie wystosowali apel o pomoc do uczelni medycznych gdy okazało się, że trzecia fala epidemii przybiera nienotowane dotąd rozmiary. Liczba zachorowań oscyluje od kilku dni wokół 35 tysięcy, zaczyna brakować miejsc w szpitalach. Najbardziej jednak dają się we znaki braki personelu.
Jak się dowiadujemy, chętnych do pomocy nie brakuje. Pierwsi zainteresowani od razu zaczęli dzwonić i pytać o szczegóły.
- Dane musimy przekazać do piątku. Do środy zgłosiło się 71 studentów kierunków lekarskich oraz 37 pielęgniarstwa. Osoby chętne wciąż się zgłaszają – mówi podylomie.pl Marta Wojtach, rzecznik prasowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jak podkreśla, czasu na podjęcie decyzji nie jest zbyt wiele, bo listy zostaną przekazane już w piątek.
Duże zainteresowanie wykazali też studenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, gdzie już w pierwszych dniach zgłosiło się 40-tu chętnych.
Następnie studenci zostaną oni objęciem nakazy pracy i będą kierowani do konkretnych placówek przez wojewodę na podstawie art. 47 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Co ważne, okres pracy przy zwalczaniu pandemii jest zaliczany jako odbycie odpowiedniej części zajęć, w tym zajęć praktycznych i praktyk zawodowych.
Jak informuje Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, pomoc osobom chorym na COVID-19 mogą nieść studenci stacjonarni i niestacjonarni:
•    5-go i 6-go roku kierunku lekarskiego,
•    5-go roku kierunku lekarsko - dentystycznego,
•    2-go roku, II stopnia kierunku pielęgniarstwo,
•    2-go roku, II stopnia kierunku położnictwo,
•    osoby które uzyskały tytuł ratownika,
•    5-go roku kierunku farmacja oraz studenci realizujący 6-miesięczną praktykę zawodową na kierunku farmacji,
•    5-go roku kierunku analityka medyczna.
Według wp.pl, osoby, które wojewoda skieruje do pracy przy chorych na COVID-19 mogą liczyć na wynagrodzenie zasadnicze za pracę przy zwalczaniu epidemii (tj. w wysokości nie niższej niż 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku pracy w zakładzie wskazanym w decyzji lub w innym podobnym zakładzie, jeżeli w zakładzie wskazanym nie ma takiego stanowiska).

id

Komentarze (1)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować

Student

06.04.2021 10:01

Może ktoś pomyślałby o tym, że w proponowanym wymiarze godzin pracy nie ma się naprawdę ani czasu ani sił uczyć, a uczelnie przecież egzaminów nie mają zamiaru odwołać...

0