Prof. Horban: niech nas ręka boska broni od lockdownów

Czy szef Rady Medycznej pozostanie na stanowisku?

- Należy uniknąć zamykania ludzi w domach i niszczenia więzi społecznych. Nie zdalna praca i nauczanie, ale normalne chodzenie do tych instytucji – mówił w czwartek prof. Andrzej Horban, szef Rady Medycznej, w TVN24.
Prof. Horban mówił o nadchodzącej fali pandemii, której można spodziewać się jesienią. – 60 proc. osób jest zaszczepionych, 30 proc. dalej jest podatnych na wirusa – wynika z tego, że czwarta fala będzie o jedną trzecią mniejsza niż poprzednia, właśnie ze względu na liczbę zaszczepionych. To jest optymistyczne. Poza tym infrastruktura jest też zupełnie inna, jest poprawiona, personel jest doświadczony w leczeniu tych chorób – powiedział.
Pytany o możliwość wprowadzenia kolejnego lockdownu. – Niech nas ręka boska broni od lockdownu – powiedział. Wyjaśnił, że trzeba unikać zamykania ludzi w domach i niszczenia więzi społecznych.
Zaznaczył jednak, że ewentualne restrykcje nie zależą od liczby zakażeń, bo te będą, ale od możliwości leczenia chorych w szpitalach. Jeśli gdzieś będzie konieczność otwierania oddziałów i transportowania chorych na respiratorach, to na takim terenie pojawią się restrykcje.
- Godzimy z tym, że będą zakażenia pod warunkiem, że ludzie będą chorowali relatywnie łagodnie. Jeżeli ta choroba będzie przebiegała tak jak typowa infekcja górnych dróg oddechowych, to zamykanie nie ma żadnego uzasadnienia - mówił krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.
Dodał, że nierozsądne byłoby, żeby podjęto decyzje o lockdownach w momencie, kiedy mamy szczepionkę, mamy część społeczeństwa, która już jest po przechorowaniu i ‘’mamy zupełnie nieźle działającą reagującą służbę zdrowia’’.
Wśród problemów wymienił niski odsetek zaszczepionych ludzi najstarszych, powyżej 90 roku życia. Jednak rada stawia na informowanie, a nie na przymus szczepień.
Profesor mówił też o dalszym scenariuszu dotyczącym podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Nie wykluczył, że będzie rozszerzone jej podawanie. – Są szczepionki, które wystarczą na wiele lat, są takie, które wystarczą na kilka miesięcy. Tutaj nie wiemy, bo to jest nowy wirus, ale widać, że odpowiedź organizmu spada – stwierdził.
Prof. Horban odniósł się także do wniosku złożonego przez grupę posłów Konfederacji o jego odwołanie z Rady Medycznej w związku z kontrowersyjnymi wypowiedziami. – Zdecyduje pan premier. Powiedział, żeby być trochę ostrożniejszym w wypowiedziach publicznych – poinformował szef Rady Medycznej.
W środę minister zdrowia pytany o tę sprawę zapewnił że twardo stoi po stronie lekarza. - Pan profesor broni rozumu w tej walce z pandemią i w tym sensie jego zasługi są absolutnie doceniane – powiedział Adam Niedzielski.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować