Co Polacy myślą o wyższych podatkach, by ratować ochronę zdrowia?

Sygnał dla rządzących, by szukali innych źródeł finansowania

Zdecydowana większość Polaków rozumie dlaczego środowiska medyczne protestują - wynika z opublikowanego sondażu przeprowadzonego na zlecenie Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM. Grupa osób, które akceptują podniesienie podatków, by sfinansować postulaty medyków – choć dość liczna - niestety, ciągle jest w mniejszości. To jasno pokazuje, że pieniędzy trzeba szukać w inny sposób, np. oszczędzając na innych, być może mniej pilnych wydatkach.
Jak wynika z sondażu 53 proc. respondentów jest jedna przeciwna płaceniu wyższych podatków, z których miałyby być finansowane cele protestu. Za podwyżkami podatków jest 37,9 proc. uczestników sondażu (13,3 proc. - "zdecydowanie tak", 24,6 proc. "raczej tak"). 9,1 proc. nie ma zdania na ten temat.
Ciekawe są też szczegóły sondażu, w którym analizie poddano także udzielane odpowiedzi w odniesieniu do sympatii politycznych. Przeciwko podwyżkom podatków jest 100 proc. wyborców Konfederacji Wolność i Niepodległość. Co może być zaskakujące, za płaceniem wyższych podatków na rzecz ochrony zdrowia, są wyborcy PiS. 49 proc. jest za, podczas gdy 36 przeciw. Ale to w tej grupie jest też najwięcej przeciwników protestu: 40 proc. popiera go, a 51 proc. nie.
Jak przekazuje RMF FM największa grupa osób popierających protest środowiska medycznego głosowała na PSL + Kukiz’15 - 96 proc. Popierający ludowców to także grupa, która w większości skłonna jest też do większych obciążeń na rzecz pracowników opieki zdrowotnej.
W 93 proc. protestujących popierają też wyborcy Lewicy. Ale już tylko 38 proc. z nich chce podwyżki podatków.
Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej - 49 proc. jest przeciwko podwyżce podatków. Wzrost obciążeń z przeznaczeniem na ochronę zdrowia akceptuje 44 proc. zwolenników KO.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować