Szczepienia trzecią dawką – co trzeba wiedzieć?

Resort odpowiada na wątpliwości

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że rozpoczęło się wystawianie skierowań do e-rejestracji na szczepienia dawką przypominającą pracowników ochrony zdrowia oraz osób, które ukończyły 50 rok życia.
Resort przekazał także szereg dodatkowych informacji. Oto one:
•   Nie ustalono przydatności testów serologicznych do oceny odpowiedzi immunologicznej na szczepienie. Nie zaleca się wykonywania badań serologicznych w celu oceny odpowiedzi na szczepienie przed podaniem dawki przypominającej.
•   W przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania, od dnia 23 września 2021 r. lekarz może wystawić samodzielnie skierowanie na szczepienie przypominjące, kierując się zaleceniami określonymi w niniejszym komunikacie dotyczącymi grup uprawnionych do szczepienia przypominającego oraz przewidzianego odstępu jego podania.
•   Skierowanie może wystawić lekarz jedynie dla wyszczególnionych grup.
•   Do czasu wydania decyzji przez Komisję Europejską (na podstawie ustaleń Komisji Europejskiej, Rady i Parlamentu Europejskiego) w sprawie przedłużenia ważności Unijnych Certyfikatów COVID-19 dla osób, które przyjmą kolejną dawkę szczepionki, ważność wystawionych certyfikatów nie ulega zmianie.
•   Aspekty techniczne związane z prawidłowym wystawieniem e-skierowania oraz wpisaniem do systemu przypominającej dawki szczepienia (eKarty Szczepień) zostaną podane w momencie uruchomienia procedury szczepień przypominających.
•   Schematy szczepienia oraz odstęp podania dawki dodatkowej u osób z poważnymi zaburzeniami odporności zostały podane w komunikacie nr 11 Ministra Zdrowia z dnia 1 września 2021 r. Rejestracja tej grupy pacjentów trwa od 1 września 2021 r.
•   Przypominającą dawkę stosuje się z zachowaniem odstępu co najmniej 6 miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.
•   U osób szczepionych dawką przypominającą należy stosować szczepionkę Comirnaty Pfizer-BioNTech, niezależnie od rodzaju szczepionki zastosowanej uprzednio podczas szczepienia podstawowego I i II dawką. Do przyjęcia dawki przypominającej uprawnione są również osoby spełniające kryteria określone w niniejszym komunikacie, które w szczepieniu podstawowym przyjęły jednodawkową szczepionkę COVID-19 Vaccine Janssen (Johnson & Johnson).
•   Zalecenia te mogą być uaktualnione wraz z decyzją Europejskiej Agencji Leków dotyczącą schematów dawkowania dla stosowanych preparatów w realizacji szczepień.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować