Być jak profesor Religa

Apel do młodych lekarzy, by zmieniali rzeczywistość w kraju

Podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, prof. Marian Zembala zwrócił się do studentów medycyny, by nie opuszczali kraju w poszukiwaniu lepszych warunków życia i pracy. - Jeśli wam się coś nie podoba, to to zmieniajcie, jak Religa – apelował.
Rektor uczelni prof. Tomasz Szczepański mówił o pandemii, która okazała się szkołą życia i wyzwaniem dla ochrony zdrowia, ujawniając jej mocne i słabe strony. - Nasi lekarze, pielęgniarki, diagności, a także wielu studentów pracujących jako wolontariusze - stanęli na pierwszej linii frontu, stawiając na szali swoje zdrowie i życie. Kwintesencją tych działań jest szpital tymczasowy przy lotnisku w Pyrzowicach. Dziękuję za uratowane ludzkie istnienia, jestem dumny, że nasi pracownicy to bohaterowie wojny z COVID-em – powiedział prof. Tomasz Szczepański.
Poinformował także o planowanej przez uczelnię inwestycji Centrum Chorób Zakaźnych, które ma powstać przy Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu. Podkreślił, że zdalne nauczanie nie może stanowić podstawy dydaktyki na studiach medycznych; wszystkie ćwiczenia, seminaria i egzaminy w SUM mają się odbywać stacjonarnie.
Prof. Tomasz Szczepański zwrócił się też do wszystkich nauczycieli i studentów uczelni, którzy jeszcze nie zaszczepili się przeciw COVID-19 z apelem o przyjęcie szczepionki.
– Nie ma racjonalnych argumentów uzasadniających odmowę szczepień, niezaszczepiony personel stanowi realne zagrożenie dla chorych w szpitalach – wskazał.
Po immatrykulacji wybitny kardiochirurg i transplantolog, jeden z najbliższych współpracowników prof. Zbigniewa Religi podczas pionierskich przeszczepów serca w Zabrzu, minister zdrowia w 2015 r. i wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala otrzymał tytuł honorowego profesora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Prof. Marian Zembala dziękując za wyróżnienie wezwał studentów medycyny, by "nie gasili marzeń" i nie opuszczali kraju w poszukiwaniu lepszych warunków życia i pracy.
– Jeśli wam się coś nie podoba, to to zmieniajcie, jak Religa – zaapelował.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować