Medyk zaszczepi się, albo będzie musiał odejść?

Minister odpowiada: prawdopodobnie tak

O tym, jak będzie wyglądać wymóg szczepień personelu w placówkach medycznych, mówił minister zdrowia Adam Niedzielski w RMF FM.
Minister został zapytany o projekt ustawy zakładającej, że pracodawca będzie mógł zweryfikować, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. W odpowiedzi szef resortu wyjaśnił, że takie rozwiązanie byłoby skuteczne. Podkreślił, że dzięki temu pracodawca będzie mógł zarządzać pracownikami w zależności od stopnia ryzyka zakażenia i transmisji.
Projekt według Adama Niedzielskiego ma trafić na najbliższe posiedzenie Sejmu i wejść w życie jeszcze w tym roku.
– Rozwiązanie, które jest tutaj proponowane, jest moim zdaniem najlepsze ze względu na to, że odwołuje się do poczucia odpowiedzialności, które jest bardzo ważne przy wykonywaniu obowiązków służbowych – mówił szef MZ.
Według ministra to pracodawcy domagają się od rządu nadania im takich uprawnień. – Jest m.in. postulat w tej ustawie, żeby w podmiotach leczniczych ich kierownicy mogli wprowadzać np. obowiązek szczepienia – poinformował Adam Niedzielski.
Wyjaśnił, że obowiązek szczepień dotyczyłby podmiotów leczniczych takich jak szpitale czy hospicja.
Czy w sytuacji odmowy zaszczepienia się dana osoba będzie musiała pożegnać się z zawodem? Minister Niedzielski odpowiedział: „prawdopodobnie tak”.
– Rozwiązanie mówi o obowiązku, tam nie ma katalogu kar. To będzie prawdopodobnie możliwość rozstania się z pracownikiem – zaznaczył.
Dyskusja o tym, czy wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla medyków i innych grup wysokiego ryzyka, trwa od chwili rozpoczęcia akcji masowych szczepień przeciwko COVID-19. 28 lipca Rada Medyczna ds. COVID-19 przy premierze wydała oficjalne stanowisko w sprawie obowiązkowych szczepień. Rada „zaleca rozważenie wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 pracownikom, którzy z racji zawodu narażeni są na zwiększone ryzyko zakażenia. Dotyczy to zwłaszcza, choć nie tylko, pracowników gastronomii, służb porządkowych, administracji, sklepów czy kasjerek”. Tydzień wcześniej Rada rekomendowała rządowi obowiązek szczepień dla pracowników ochrony zdrowia, „zwłaszcza tych mających bezpośredni kontakt z chorymi”, oraz nauczycieli.
Pod koniec lipca prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19 i przewodniczący Rady Medycznej, w TVN24 zdradził, że decyzje rządu w tych sprawach mogą zapaść na początku sierpnia, a wydanie takich zaleceń wobec medyków jest „niemal pewne”.
Ostatecznie się na to nie zdecydowano. Pojawiła się natomiast zapowiedź MZ, że nowe przepisy dadzą dyrektorom zakładów opieki zdrowotnej możliwość wprowadzenia wymogu szczepień pracowników przeciwko COVID-19. Według pierwszych doniesień projekt miał pozwolić pracodawcom na dostęp do informacji, którzy pracownicy są zaszczepieni, ale również umożliwić pracodawcom wysłanie niezaszczepionych pracowników na urlop bezpłatny lub oddelegować ich do innych zadań. Projekt wzbudził liczne kontrowersje.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować