Paszporty covidowe po nowemu

Zmienia się okres ważności

Od lutego certyfikaty covidowe po szczepieniu w schemacie podstawowym będą ważne krócej − 270 dni. O zmianie wytycznych zgodnie ze stanowiskiem Rady Medycznej poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Oto szczegóły:
Jak długo będzie ważny certyfikat covidowy?
Od 31 grudnia 2021 r. Unijne Certyfikaty COVID (UCC), czyli tzw. paszporty covidowe, wydawanie są na 360 dni od daty przyjęcia dawki dodatkowej uzupełniającej.
Natomiast od 1 lutego 2022 r. ważność certyfikatów zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką dodatkową.
Dawka dodatkowa uzupełniająca podawana jest po 28 dniach osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystarczająca. Chodzi np. o osoby po transplantacjach czy w trakcie leczenia onkologicznego.
Co z certyfikatem po przyjęciu dawki przypominającej, czyli tzw. boostera?
W tym przypadku także następuje skrócenie terminu ważności dokumentu. Od 1 lutego 2022 r. certyfikaty będą ważne przez 270 dni od daty przyjęcia dawki przypominającej (aktualnie 360 dni). Jednocześnie ważność certyfikatów wystawionych przed tą datą zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką przypominającą.
Dawka przypominająca podawana jest osobom zaszczepionym (tym, które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciw COVID-19) w celu poprawy, utrwalenia, przedłużenia ochrony po szczepieniu. Otrzymują ją wszyscy dorośli.
Przypomnijmy, że certyfikat można pobrać po zalogowaniu na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub mieć je stale przy sobie w aplikacji mojeIKP. Osoby, które przyjęły dodatkową dawkę szczepionki, mogą również udać się do przychodni lub właściwego punktu szczepień, aby uzyskać wydruk w wersji papierowej.


id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować