Biometryczny podpis pacjenta zakończy erę papieru w przychodniach

Koniec ze skanowaniem wypełnionych formularzy

Ma być łatwiej i bardziej ekologicznie. Przychodnia czy szpital nie będą musiały wręczać przybyłemu pacjentowi papierowych formularzy do wypełnienia i podpisu. Dysponując dokumentacją elektroniczną, wyświetlą zgodę na ekranie, a pacjent podpisze ją na tablecie. Zgoda trafi do systemu, otrzyma ją też pacjent w IKP. Papierowe wydruki nie będą już potrzebne.
Obecnie pacjent może wyrazić zgodę w formie papierowej lub za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. To teoria, ponieważ z tej funkcji w IKP prawie nikt nie korzysta.
W rezultacie zanim pacjent przekroczy próg gabinetu, w poczekalni czyta, po czym wypełnia różnego typu zgody - na zabieg medyczny, na udostępnienie elektronicznej dokumentacji, na informowanie wskazanych osób o stanie zdrowia itp.
Lekarze muszą te papierowe dokumenty przechowywać, nawet jeśli poza tym całą dokumentację prowadzą w formie elektronicznej. Pacjenci nie mają podpisów kwalifikowanych, a profilem zaufanym nie można złożyć podpisu. Często lekarze radzą sobie w ten sposób, że skanują papiery, by ich nie gromadzić.
Tymczasem, jak poinformował prawo.pl Piotr Węcławik, pełnomocnik Ministerstwa Zdrowia do spraw cyfryzacji, resort pracuje nad wdrożeniem i upowszechnieniem elektronicznego sposobu prowadzenia oświadczeń pacjenta poprzez wprowadzenie podpisu biometrycznego. To umożliwi zastąpienie dokumentów papierowych dokumentami w formie elektronicznej. Pacjent podpisywałby udzielenie zgody tak, jak obecnie obierając przesyłkę poleconą na poczcie – z pomocą rysika i tabletu.
Taka zgoda byłaby odpowiednio przetwarzana i stanowiła wartość dowodową podczas ewentualnych procesów.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować