OZZL wzywa posłów lekarzy do podwyższenia płacy minimalnej medyków

Czy parlamentarzyści zgłoszą poprawkę gwarantującą 1,7 średniej krajowej dla specjalisty?

Projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych jest już w Sejmie, druk sejmowy opatrzony jest numerem 2268. Zgodnie z nim od lipca lekarz specjalista będzie miał gwarantowaną pensję na poziomie 1,45 średniej krajowej.
OZZL, który od początku nie zgadzał się z tą propozycją, zwrócił się do posłów i senatorów, by zgłosili poprawkę podwyższającą wskaźnik dla lekarzy specjalistów z 1,45 do 1,7 średniego wynagrodzenia za rok ubiegły.
OZZL podkreśla, że zaproponowany współczynnik 1,45 oznacza, że lekarze, którzy otrzymują pensje minimalne, będą mieli już czwarty rok z rzędu wynagrodzenie niższe – w relacji do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce – niż mieli w roku 2018. Wówczas, na mocy porozumienia zawartego przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z Porozumieniem Rezydentów OZZL (po strajku głodowym), specjaliści pracujący w szpitalach na wyłączność mieli gwarantowaną pensję zasadniczą na poziomie 6750 zł, czyli 1,58 przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim, 2017 roku.
Według OZZL pensję minimalną otrzymuje ok. 18 tys. specjalistów, zatrudnionych głównie w szpitalach.
OZZL przypomina, że w 2021 roku, podczas nowelizacji ustawy, Senat RP na wniosek związków zawodowych uchwalił poprawkę podwyższającą współczynnik dla lekarzy do 1,7 (przeciętnego wynagrodzenia za rok ubiegły). − Zgoda lekarzy na tę propozycję była wyrazem naszego kompromisu i chęci nawiązania dialogu z rządem – wyjaśnia Krzysztof Bukiel, szef OZZL.
Poprawka Senatu została jednak przez Sejm odrzucona większością zaledwie 3 głosów. − Skutek był taki, że w ostatnim roku byliśmy świadkami licznych odejść z pracy w publicznych szpitalach lekarzy, którzy nie chcieli się godzić na tak niskie pensje w stosunku do rangi zawodu, odpowiedzialności, wykształcenia itp. Nie ma żadnego uzasadnienia dla utrzymania na tak niskim poziomie ustawowych wynagrodzeń minimalnych dla lekarzy – podkreśla Krzysztof Bukiel. W liście do posłów i senatorów domaga się, by przedstawili w toku prac Sejmu lub Senatu poprawkę, która wprowadzi dla lekarzy ze specjalizacją współczynnik 1,7 średniego wynagrodzenia.
− Zwracamy się zwłaszcza do parlamentarzystów lekarzy. Niektórzy z Was jeszcze niedawno pracowali obok nas, w gabinetach lekarskich i na salach operacyjnych. Doświadczyliście na własnej skórze niskich wynagrodzeń, które zmuszały Was do pracy ponad siły, odrywając od rodzin i narażając Wasze zdrowie. Dzisiaj możecie to zmienić – wzywa w liście Krzysztof Bukiel.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować