Kardiolodzy z Bielska-Białej uratowali ponad 100-letnią pacjentkę

Kobieta po zawale serca wróciła do zdrowia

Wiek pacjenta to tylko liczba! – przekonują lekarze z Grupy American Heart of Poland w Bielsku-Białej, którzy uratowali 101-letnią pacjentkę z zawałem serca.
Kobietę w nocy obudził silny ból w klatce piersiowej. Jej syn wezwał karetkę, po czym kobieta trafiła do szpitala w Bielsku-Białej, pod opiekę znakomitego zespołu medycznego, nad którym czuwa prof. dr hab. n. med. Krzysztof Milewski.
Okazało się, że pacjentka przeszła już drugi w swoim życiu zawał serca. Jednak dzięki natychmiastowej reakcji uratowano jej życie. Jak informują lekarze, jest ona najstarszą pacjentką szpitala, ale PESEL to tylko informacja dla urzędników. Dla specjalistów liczy się wiek biologiczny.
Kobietę poddano leczeniu zabiegowemu zawału serca metodą angioplastyki z implantacją stentu. Zabieg przeprowadził prof. dr hab. n. med. Piotr Buszman. Po operacji kobieta czuła się bardzo dobrze, nie traciła uśmiechu, co dało całemu zaangażowanemu personelowi wiele satysfakcji. Po czterech dniach została wypisana do domu.
Historia pacjentki przypomina o tym, że warto walczyć o zdrowie i życie każdej osoby, niezależnie od wieku. − Niech będzie to przypomnienie, że wiek to tylko liczba, a determinacja i troska o swoje zdrowie są kluczowe – podsumował szpital na swojej stronie internetowej.
Szpital ma kontrakt z NFZ, dzięki czemu leczenie odbyło się w ramach ubezpieczenia.
Według chirurgów operacje u osób starszych obarczone są dodatkowym ryzykiem. Także proces rekonwalescencji może być znacznie dłuższy i trudniejszy niż w przypadku pacjentów młodszych.

id