Czy każdy ma szansę na pozostanie anonimowym? O organizacji punktów diagnostyczno-konsultacyjnych w kierunku HIV

00:09:53

Punkty konsultacyjno-diagnostyczne (PKD) to placówki zdrowia publicznego, których głównym celem jest zapewnienie Polakom łatwego dostępu do testowania w kierunku zakażenia wirusem HIV, a także oferowanie wsparcia, poradnictwa i edukacji osobom żyjącym z HIV oraz tym, które są narażone na ryzyko zakażenia. Testy wykonywane w PKD są wykonywane anonimowo. Jednak w momencie, w którym test jest dodatni, w uzgodnieniu z pacjentem deanonimizuje się taki test, tak by mógł służyć za wstęp do dalszego leczenia — na przykład w poradniach prowadzących terapię zakażeń HIV.

Ale czy wszyscy zgłaszający się do PKD w Polsce mają szansę na pozostanie anonimowymi? Na to i wiele innych pytań o rolę i funkcje punktów konsultacyjno-diagnostycznych w Polsce odpowiedział prof. dr hab. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych i krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych. Zapraszamy do obejrzenia wideo, z którego dowiesz się m.in.:

• Ile czasu wynosi okno diagnostyczne dla testów przesiewowych anty-HIV?

• Jak działają szybkie przesiewowe testy w kierunku zakażenia HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową?

• Czy w punktach konsultacyjno-diagnostycznych jest możliwe anonimowe testowanie osób poniżej 18. roku życia?

• Dlaczego funkcja diagnostyczna punktów konsultacyjno-diagnostycznych może w przyszłości stawać się coraz mniej istotna?

• W jakich sytuacjach warto przeprowadzić test w kierunku zakażenia wirusem HIV?