Pomimo coraz większej społecznej świadomości i ogromnego postępu farmakoterapii, temat zakażenia wirusem HIV wciąż wzbudza wiele kontrowersji i emocji. Między innymi z tego powodu moment przekazania informacji o dodatnim wyniku testu serologicznego w kierunku HIV może być trudną i stresującą sytuacją – zarówno dla pacjenta, który w jej obliczu może odczuwać cały wachlarz emocji: od lęku, przez złość, po załamanie, jak i dla lekarza przeprowadzającego tego rodzaju rozmowę.
Kluczowe dla prawidłowego przebiegu takiej wizyty jest właściwe przygotowanie przedstawiciela personelu medycznego – zarówno w wymiarze merytorycznym, jak i komunikacyjnym. Właśnie dlatego warto wykorzystać do tego celu odpowiednie narzędzia, pomocne w podjęciu udanej interwencji kryzysowej oraz we właściwym reagowaniu na obawy i potrzeby pacjenta.
W jaki sposób poinformować pacjenta o zakażeniu wirusem HIV? Jak przygotować się do tej rozmowy? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, w którym dr n. społ. Bogna Szymańska-Kotwica odpowiada na te i wiele innych pytań dotyczących właściwego przekazywania informacji o zakażeniu wirusem HIV. Z nagrania można dowiedzieć się także m.in.:
• Co mówią rekomendacje Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS na temat sposobów przekazywania informacji o zakażeniu HIV?
• Co zrobić w sytuacji, w której pacjent po otrzymaniu diagnozy znajduje się w silnym stresie?
• Na czym polega model 3-stopniowego przekazywania informacji i jak wykorzystać go do przedstawienia pacjentowi wiadomości o zakażeniu wirusem HIV?
• Jak skutecznie dopasować sposób przekazywania komunikatu do pacjenta?
• Jakie kluczowe informacje na temat życia z wirusem HIV należy przekazać podczas tego typu rozmowy?
• Jak z pomocą odpowiedniej komunikacji wspierać pacjentów w czasie terapii antyretrowirusowej?