Czy choroba Kawasakiego u dziecka wpływa na realizację programu szczepień?

Podanie preparatów immunoglobulin w dawce 2 g/kg m.c. jest wskazaniem do odroczenia szczepień żywych przeciw odrze, śwince, różyczce (MMR) i ospie wietrznej (V) o 11 miesięcy. Jeżeli dziecko nie otrzymało wcześniej wyżej wymienionych szczepionek, a ryzyko zachorowania na te choroby jest znaczne, to zgodnie z wytycznymi AHA zaleca się rozważenie podania szczepionek, jednak niewliczanie ich do programu szczepień. W takiej sytuacji należy powtórzyć szczepienie po upływie co najmniej 11 miesięcy od terapii preparatem immunoglobulin oraz minimum 4 tygodni od podanej wyżej wymienionej dawki. Wcześniejsze niż zalecane podanie preparatu MMR lub V nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia niepożądanych objawów poszczepiennych, lecz może zmniejszyć skuteczność szczepienia, stąd wskazania do powtórzenia za wcześnie podanej dawki.

Omówmy to na przypadkach

Czy choroba Kawasakiego u dziecka wpływa na realizację programu szczepień?

dr n. med. Joanna Stryczyńska-Kazubska

Katedra i Zakład Profilaktyki Zdrowotnej, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu

Adres do korespondencji:

dr n. med. Joanna Stryczyńska-Kazubska

Katedra i Zakład Profilaktyki Zdrowotnej,

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

ul. Święcickiego 6, 60-781 Poznań

e-mail: joanna@kazubska.pl

  • Szczepienia obowiązkowe i zalecane u 5-letniej dziewczynki, u której rozpoznano chorobę Kawasakiego – opis przypadku
  • Choroba Kawasakiego u dzieci – obraz kliniczny, diagnostyka, leczenie
  • Wpływ leczenia choroby Kawasakiego na zmiany w kalendarzu szczepień (MMR) lub rodzaju szczepionki (przeciw grypie)

Dziewczynka w wieku 5 lat została przyjęta do szpitala z powodu utrzymującej się od 6 dni gorączki z towarzyszącymi objawami: wysypką, powiększeniem węzłów chłonnych szyjnych, zaczerwienieniem błony śluzowej jamy ustnej, popękaniem warg oraz zapaleniem spojówek.

Wywiad

Gorączka utrzymywała się od 6 dni. W 3 dobie jej trwania pojawiła się uogólniona wysypka. Tego dnia rodzice wraz z dzieckiem zgłosili się na wizytę w poradni lekarza rodzinnego, który zlecił badania laboratoryjne (morfologię krwi obwodowej, stężenie białka C-reaktywnego, badanie ogólne moczu) – wyniki były w normie. W 6 dobie gorączki dziewczynkę ponownie zbadał lekarz rodzinny, który stwierdził dodatkowo powiększenie węzłów chłonnych szyjnych i zapalenie spojówek. Skierował dziecko do szpitala.