Śląskie, łódzkie, wielkopolskie – gdzie jeszcze głosowanie korespondencyjne?

Aktualne ogniska koronawirusa: kopalnie, szpitale, wesela

Już nie w 12. dobie, ale w 7. będą badane w punktach drive-thru osoby przebywające w kwarantannie. Po negatywnym wyniku testu, czyli nawet w 8. i 9. dobie kwarantanny, będą mogły ją zakończyć – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Do tej pory takie osoby w 11. dobie otrzymywały SMS-a z wezwaniem do stawienia się następnego dnia w punkcie drive-thru. Teraz takie zaproszenie będzie do nich trafiało w 6. dobie i następnego dnia można będzie wykonać test.
Jak poinformował, na 314 dzisiejszych nowych przypadków zakażenia koronawirusem, 88 było ze Śląska. – Od dzisiaj ta liczba przypadków ze Śląska będzie spadać – powiedział rzecznik. Wyjaśnił, że pierwsza tura testów w kopalniach zakończyła się wynikiem ok. 10 proc. testów pozytywnych, a w drugiej spodziewany jest spadek do 1-2 proc.
Wśród nowych ognisk wymienił szpital w Sieradzu oraz ognisko związane z weselem z mszą świętą.
W sobotę mija termin na rekomendacje ministra zdrowia związane z rodzajem możliwego głosowania w wyborach prezydenckich. Minister ma wydać takie rekomendacje dla gmin i powiatów, gdzie jest większe zagrożenie epidemiologiczne.
– W kilku gminach, nie tylko ze Śląska, będą przeprowadzane wybory wyłącznie korespondencyjne. Analizy jeszcze trwają – poinformował dziś na antenie Radia WNET minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że wczesnym popołudniem swoje rekomendacje przekaże PKW.
Na pytanie, czy są miejsca w Polsce, w których odbędzie się wyłącznie głosowanie korespondencyjne, przyznał, że są takie miejsca, ale „nie jest ich tak dużo w Polsce”.
Wyjaśnił, że decyzję będzie podejmował na postawie informacji dotyczących liczby nowych zachorowań, liczby aktywnych chorych oraz liczby osób objętych kwarantanną i izolacją.
– Na pewno kilka gmin będzie takich, które mają bardzo wysokie te liczby. Natomiast nie przewiduję, by była to duża ilość. One są w różnych województwach: śląskim, łódzkim i wielkopolskim – zapowiedział minister.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować