Szpital Narodowy pokazuje liczby i apeluje o kierowanie chorych

Liczba zgłoszeń cały czas nieduża

Rozpoczynamy regularne publikowanie statystyk ze szpitala tymczasowego wraz z komentarzem i najważniejszymi faktami (które są ważne w kontekście nieprecyzyjnych informacji pojawiających się w mediach) – ogłosił w mediach społecznościowych Szpital Narodowy.
Po głośnym wywiadzie udzielonym przez jednego z lekarzy, Szpital Narodowy najwyraźniej próbuje zerwać z wizerunkiem kosztownego miejsca dla pacjentów prawie zdrowych. Stąd pomysł na regularne przekazywanie liczb i faktów.
W pierwszych opublikowanych statystykach Szpital Narodowy przedstawia stan na 25-26 listopada: w Szpitalu Narodowym przebywa 46 pacjentów na 56 gotowych łóżek (tzn. przy pełnej obsadzie personalnej obejmującej te łóżka). Jeżeli zajdzie taka potrzeba, w ciągu doby liczba ta może zostać zwiększona do 112 i dalej.
25 listopada przyjęto 3 pacjentów, 26 listopada – 10. Pacjenci do Szpitala Narodowego kierowani są przez szpitale. Pomiędzy 25 a 26 listopada odebrano takich zgłoszeń (telefonicznie) 20. Od pierwszego dnia pracy, czyli od 5 listopada, w Szpitalu Narodowym hospitalizowano łącznie 117 pacjentów.
W komentarzu dr. Artur Zaczyński, dyrektor szpitala, podkreśla, że Szpital Narodowy obłożony jest w 82% swojej obecnej gotowości. Pacjenci korzystają z pełnej obsady personelu przeznaczonego do obsługi 56 gotowych łóżek.  
Zwraca też uwagę, że do szpitala tymczasowego z innych szpitali kierowana jest cały czas nieduża liczba zgłoszeń. Tymczasem Szpital Narodowy gotowy jest na przyjmowanie pacjentów, którzy mają określone przepływy tlenu, zapalenie płuc, choroby współistniejące (np. nadciśnienie wyrównane, cukrzycę wyrównaną), ale nie mają zaostrzenia tych schorzeń. Przyjmowani pacjenci wymagają hospitalizacji, np. potrzebują podawania leków dożylnych, monitorowania parametrów życiowych czy obserwacji lekarskiej i doraźnego działania w przypadku pogorszenia stanu. Potrzebują tlenoterapii i pielęgnacji.
Dyrektor Zaczyński przypomina, że do Szpitala Narodowego, po wprowadzeniu nowych zasad przyjmowania pacjentów do szpitali tymczasowych, mogą być przyjmowani chorzy bez pełnej diagnostyki radiologicznej (nie każdy szpital, który kieruje tu pacjenta, dysponował całodobową obsadą radiologiczną). Z tego powodu część diagnostyki - np. komputerowe obrazowanie płuc - może zostać wykonane na miejscu, wykorzystując sprzęt działający w szpitalu tymczasowym.  
Dyrektor zaapelował także do innych szpitali o kierowanie pacjentów do szpitala tymczasowego, uwalnianie zasobów i umożliwienia leczenia ciężej chorych.  

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować