Porozumienie Rezydentów liczy szable

Młodzi lekarze pokażą, że system trzyma jedynie personel

- W miesięcznicę powstania Białego Miasteczka wraz z Zarządem Porozumienia Rezydentów chcemy dać jasny sygnał, że nie poddajemy walki o poprawę ochrony zdrowia – napisał na FB lek. Mateusz Szulca, nowo wybrany przewodniczący Porozumienia Rezydentów.
Szulca wcześniej był liderem wielkopolskiego PR i koordynatorem województw. Wraz z innymi liderami zakładał nowe oddziały Porozumienia i angażował w działalność studentów. - Tworzymy społeczność, która zna się nie tylko z mediów społecznościowych – stwierdza Szulca.
Dodaje, że przyjeżdżając na protest do stolicy on i inni lekarze liczyli, że okazując determinację doprowadzą do zakończonego zmianami dialogu. Tak się nie stało. - Teraz, w momencie przesilenia negocjacji z Ministerstwem, wdrażamy strategię pozwalającą wytrzymać tę wyniszczającą grę na czas. Obrócimy szachownicę i sprawimy, że to druga strona zacznie dążyć do sfinalizowania naszych postulatów. Solidarnie pokażemy, że jedyne, co trzyma system ochrony zdrowia w Polsce, to personel - napisał.
Wezwał także wojewódzkie organizacje do zgłaszania się. - Liczymy na Wasze zgłoszenia, by się policzyć, zewrzeć szeregi i wejść na kolejny poziom rozmów z rządem. Potrzebujemy nie tylko mobilizacji, ale także doskonałej komunikacji i przepływu rzetelnych informacji – zapowiedział przewodniczący.
Pat w rozmowach z resortem trwa od dłuższego czasu. Po tym jak w zeszłym tygodniu fiaskiem zakończyły się rozmowy z wiceministrem Piotrem Bromberem, przedstawiciele Białego Miasteczka zaprosili do rozmów ministra Adama Niedzielskiego na czwartek 14 października. Ten oznajmił jednak w poniedziałek, że nie planuje spotkania z przedstawicielami Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno- Strajkowego. Dodał, że takie spotkanie może odbyć się w piątek 15 października, w ramach zespołu trójstronnego. Resort zdrowia będzie chciał jeszcze w tym lub w następnym tygodniu podpisać porozumienie. Oferta MZ została już przekazana Komitetowi. - Będziemy chcieli zaproponować przede wszystkim te warunki, które już pokazywaliśmy - zaznaczył minister.
- Na ten moment nic nie wskazuje na to, żebyśmy mieli się na tym spotkaniu pojawić - przekazał rzecznik Białego Miasteczka Gilbert Kolbe.

id