Będzie obowiązek szczepień pracowników? Projekt już w Sejmie

Szereg zapisów dotyczy ochrony zdrowia

Zgłaszamy projekt ustawy umożliwiającej sprawdzenie przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony - poinformował poseł Czesław Hoc (PiS) wyjaśniając, że projekt zgłosiła grupa posłów PiS.
Co przewiduje dokument? Zakład pracy będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika i jeśli nie będzie on zaszczepiony, będzie można go np. przenieść do działu, gdzie nie będzie miał styczności z klientami.
Pomysł był zapowiadany już wcześniej. Jako projekt autorstwa Ministerstwa Zdrowia miał trafić pod obrady rządu. Ostatecznie jednak skorzystano z furtki, jaką jest inicjatywa poselska. To nie jest wyjątkowa sytuacja, gdy projekt budzący kontrowersje wprowadzany jest tą drogą. A ten do takich należał. Przyznał to minister Adam Niedzielski, który zapytany niedawno na jakim sprawa jest etapie przyznał, że zgłoszono do niego dużo uwag.
To nie może dziwić. Propozycje w nim zawarte wprawdzie postulowali pracodawcy, ale mają one licznych przeciwników, którzy uważają je za zbyt radykalne. Otwarcie krytykuje je też część posłów. Natomiast premier Mateusz Morawiecki zapewniał nie raz, że obowiązku szczepień nie będzie apelując, by ludzie się szczepili z własnej woli.  
Projekt dotyczy także podmiotów leczniczych. - Szef każdego podmiotu leczniczego, np. hospicjum, będzie mógł dać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika – powiedział Hoc. Dodał, że jeśli pracownik nie zaszczepi się, "będzie mogło się to wiązać z restrykcjami w postaci zwolnienia z pracy".
Hoc powiedział też o trzecim elemencie projektu. Jeśli przedsiębiorstwo wykaże certyfikat, że wszyscy pracownicy są zaszczepieni, uzyska specjalny przywilej – nie będą go dotyczyć żadne restrykcje.
Sejm zajmie się projektem już na posiedzeniu 1-2 grudnia. Nowe przepisy mogą obowiązywać już od 15 grudnia. Obowiązek nie będzie dotyczył osób, które ze względów medycznych nie mogą przyjąć szczepionki przeciw COVID-19, ani tych, które niedawno przeszły tę chorobę.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować