Szczepionki na grypę refundowane dla wszystkich chętnych

Punkty szczepień szykują się na oblężenie

Punkty szczepień w całym kraju mogą zamawiać szczepionki na grypę. Od wtorku, 23 listopada, będą nimi szczepione darmowo wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat. Wystarczy zgłosić się do punktu szczepień - informuje Ministerstwo Zdrowia.
Do tej pory uprawnieni do bezpłatnych szczepionek byli m.in. medycy, farmaceuci, nauczyciele, żołnierze czy seniorzy. Teraz - wszystkie osoby dorosłe – to efekt podpisanej przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego nowelizacji rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022.
- Zależy nam na tym, by jak najwięcej Polaków chciało i mogło ochronić się przed grypą, dlatego od 23 listopada rozszerzamy grupę, która będzie miała możliwość przyjęcia bezpłatnej szczepionki. Zwiększamy także liczbę szczepionek w aptekach - podkreśla szef resortu zdrowia.
Jak dodaje, jest to szczególnie ważne w czasie trwającej czwartej fali pandemii COVID-19, ponieważ sezon grypowy, który zaczął się w październiku, zbiegł się z kolejną falą wzrostu zakażeń koronawirusem.
Do skorzystania z bezpłatnego szczepienia nie będzie wymagana recepta na szczepionkę. Wystarczy zgłosić się do wybranego punktu szczepień i umówić termin. Przed szczepieniem należy wypełnić oświadczenie dostępne na stronie pacjent.gov.pl, a następnie udać się na wizytę do lekarza kwalifikującego do zabiegu.
Lista punktów szczepień przeciw grypie, znajduje się na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype
Szczepionki przeciwko grypie dostarczy do punktów Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS). Wcześniej punkt musi szczepionki zamówić. W tym roku do Polski trafi łącznie 5 mln dawek szczepionki.
Szczepienia będą wykonywane do wyczerpania rezerwy lub do 31 marca 2022 r.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować