Szczepienia ciężarnych przeciwko grypie i krztuścowi: o czym powinien pamiętać lekarz ginekolog?

00:07:12

Odpowiedź immunologiczna ciężarnej na zakażenie chorobą wirusową jest dużo słabsza niż w przypadku kobiety w tym samym wieku, która nie jest w ciąży. Oznacza to, że zachorowanie na grypę może być bardzo niebezpieczne dla kobiet spodziewających się dzieci. Taka infekcja wiąże się m.in. z wysokim ryzykiem wystąpienia poważnych powikłań, łącznie z uszkodzeniem narządów. Równocześnie jest bardzo groźna dla rozwijającego się płodu – wirus grypy, po przeniknięciu przez łożysko, może prowadzić m.in. do utraty ciąży lub wystąpienia poważnych wad rozwojowych. 

Jak skutecznie zapobiegać niebezpieczeństwom związanym z zakażeniami chorobami wirusowymi w ciąży? Najlepszą odpowiedzią na to wyzwanie są szczepionki. Zwłaszcza dwie, które są szczególnie rekomendowane kobietom w ciąży. Mowa o szczepieniach przeciwko grypie i krztuścowi. 

Dowiedz się więcej na temat przebiegu chorób wirusowych w ciąży oraz szczepień ciężarnych. Obejrzyj wideo z udziałem prof. dr hab. n. med. Piotra Sieroszewskiego – lekarza ginekologa i kierownika I Katedry Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Nagranie przyniesie Ci odpowiedzi m.in. na takie pytania:

• Który etap ciąży jest najlepszy na szczepienie przeciw grypie?

• Dlaczego zakażenie krztuścem jest bardzo niebezpieczne dla noworodków?

• Jaka jest zakaźność krztuśca? 

• Jakimi szczepionkami wykonywane są szczepienia przeciw grypie i krztuścowi?

• Czy szczepienia ciężarnych wiążą się z niebezpieczeństwami?

• Jaka powinna być rola lekarzy ginekologów i położników w profilaktyce przeciwgrypowej i przeciwkrzutścowej?