Komunikacja kluczem do sukcesu. Jak lekarz rodzinny powinien rozmawiać z pacjentem o zakażeniu HIV? | Podcast „POZnaj HIV”, odc. 3

00:10:43

Zakażenie HIV może dotyczyć każdego — niezależnie od wykształcenia, wieku czy miejsca zamieszkania. Wirus przenosi się drogą krwiopochodną, poprzez przyjmowanie dożylnych substancji odurzających, transfuzje krwi, preparaty krwiopochodne podawane przed 1990 r., kontakty intymne, ekspozycje zawodowe czy transmisję wertykalną.

Najważniejszym elementem walki z epidemią HIV jest wczesna diagnostyka. Pierwsze podejrzenie zakażenia najczęściej pada podczas wizyty pacjenta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. I chociaż lekarze POZ nie mają testu w kierunku zakażenia HIV w swoim koszyku świadczeń, to z uwagi na to, że wcześnie zdiagnozowane zakażenie i sprawnie włączone leczenie antyretrowirusowe wydłuża życie osoby żyjącej z HIV, warto zachęcać pacjentów do diagnostyki w kierunku zakażenia HIV.

Jak więc lekarze POZ mogą zwiększyć swoją skuteczność we wczesnym diagnozowaniu zakażeń HIV? Co powinno zaniepokoić lekarza POZ jako lekarza znajdującego się na pierwszej linii frontu walki z zakażeniami ludzkim wirusem niedoboru odporności?

Po odpowiedź na to pytanie zapraszamy do przesłuchania trzeciego odcinka podcastu „POZnaj HIV”, którego gościem jest dr n. med. Iwona Cielniak, specjalista chorób zakaźnych. Dowiesz się z niego m.in.:

• Jakie objawy powinny zwrócić uwagę lekarza POZ?

• Jak przeprowadzić z pacjentem rozmowę na temat potencjalnego zakażenia HIV?

• Jakie badania warto zaproponować pacjentowi, u którego podejrzewa się zakażenie? 

• W jakich przypadkach lekarz POZ powinien bezwarunkowo zaproponować pacjentowi przeprowadzenie testu w kierunku zakażenia HIV?

• Co zrobić, gdy pacjent odmawia przeprowadzenia testu lub jest podejrzenie, że go nie zrobi?

• Jak ułatwić pacjentowi z małej miejscowości przetestowanie się w kierunku zakażenia HIV?