Drugi stopień wtajemniczenia - diagnostyka laboratoryjna krztuśca

00:13:00

Pełna triada objawów typowych dla krztuśca to: paroksyzmy kaszlu, wymioty po kaszlu i pianie wdechowe. Szacuje się, że wszystkie te objawy jednocześnie występują jedynie u kilkunastu procent osób zakażonych. To właśnie w przypadku tych pacjentów, którzy przechodzą krztusiec w sposób typowy, najłatwiej postawić diagnozę. Niestety, w praktyce lekarskiej znacznie częściej mamy do czynienia z nietypowymi postaciami krztuśca. W wielu przypadkach jedynym objawem klinicznym zakażenia jest przedłużający się kaszel, który łatwo pomylić z symptomami charakterystycznymi dla innych jednostek chorobowych. Ponadto, wielu chorych przechodzi zakażenie krztuścem bezobjawowo.

Trudności w rozpoznaniu krztuśca sprawiają, że w niektórych sytuacjach trzeba sięgnąć po dodatkowe metody diagnostyczne. Jakie badania są konieczne, by potwierdzić zakażenie krztuścem? Które z nich wybrać?

Odpowiedzi na te pytania udziela prof. dr hab. n. med. Henryk Mazurek, ceniony specjalista chorób płuc, alergolog i pediatra. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.

Z nagrania dowiesz się między innymi:

• Z jakimi chorobami należy różnicować krztusiec?

• Kiedy zakwalifikować przypadek krztuśca jako możliwy, a kiedy jako pewny?

• Czy można potwierdzić zakażenie krztuścem w oparciu o wskaźniki stanu zapalnego?

• Jaką skuteczność w diagnostyce krztuśca mają badania posiewowe z nosogardła?

• Jaką czułość w wykrywaniu obecności pałeczek krztuśca ma metoda CPR?

• Po jakim czasie od ostatniego szczepienia na krztusiec badania serologiczne w kierunku zakażenia charakteryzują się największą wartością diagnostyczną?