Od błędnego rozpoznania do prawidłowego, czyli jak późne rozpoznanie MZJG odbija się na zdrowiu psychicznym

00:14:06

Mikroskopowe zapalenie jelita grubego to przewlekła choroba zapalna układu pokarmowego o niewyjaśnionej przyczynie. Często towarzyszy jej wodnista, przewlekła biegunka, która występuje również w nocy. MZJG najczęściej jest diagnozowane u pacjentów między 50. a 70. rokiem życia, a już co czwarty pacjent to osoba poniżej 45 r. ż. Choroba nierzadko powoduje pogorszenie się jakości życia pacjentów – wiąże się bowiem m.in. z częstymi wizytami w toalecie, bólami brzucha czy niekontrolowanymi wypróżnieniami.

Rozpoznanie choroby nie jest jednak łatwe, ponieważ cechą charakterystyczną MZJG jest obecność mikroskopowych zmian histopatologicznych występujących w jelicie, które nie zawsze są widoczne w badaniu endoskopowym. Jak ciągły stres i niepewność związane ze żmudną, długotrwałą diagnostyką wpływają na zdrowie psychiczne pacjentów żyjących z MZJG?

Odpowiedzi na to pytanie udzieliła nam psycholog i psychoonkolog mgr Marzena Glinka. Z nagrania wideo wywiadu dowiesz się także m.in.:

• Jak bliscy pacjentów chorych na MZJG mogą ich skutecznie wspierać w życiu z chorobą?

• Jakie są najczęstsze psychologiczne konsekwencje błędnego rozpoznania MZJG?

• Czy późne rozpoznanie MZJG może prowadzić do wystąpienia zaburzeń lękowych i depresji?

• Jaka jest rola psychologa w procesie leczenia pacjenta z MZJG?

• Jakie znaczenie ma współpraca między psychologiem a gastroenterologiem w terapii mikroskopowego zapalenia jelita grubego?

• Jakie techniki psychoterapeutyczne pomagają w poprawie jakości życia pacjenta z MZJG?