Dieta a przewlekła biegunka – jak sobie pomóc?
29.01.2025
W przypadku podejrzenia mikroskopowego zapalenia jelita grubego (MZJG) konieczne jest przeprowadzenie kolonoskopii. Ważne jest, aby na skierowaniu znalazła się adnotacja: „podejrzenie MZJG”. Dzięki temu lekarz wykonujący badanie będzie poinformowany o konieczności pobrania czterech wycinków z okrężnicy, co nie jest standardową procedurą przy każdej kolonoskopii, a zwłaszcza w sytuacji, gdy błona śluzowa jelita grubego nie wykazuje widocznych zmian.
Jak prawidłowo przygotować się do kolonoskopii?
Dzień przed badaniem zaleca się stosowanie diety ubogoresztkowej. Oznacza to ograniczenie spożycia produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Dozwolone produkty to między innymi: gotowane warzywa, obrane i pozbawione pestek owoce, sery, mięso oraz białe pieczywo. Należy unikać produktów takich jak: pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, musli, mak oraz owoce pestkowe.
Kolonoskopię wykonuje się na czczo, jednak to nie wszystko. Kluczowym elementem przygotowań do badania jest dokładne oczyszczenie jelita grubego z resztek pokarmowych. Proces ten odbywa się przy użyciu środków przeczyszczających, które dobiera lekarz prowadzący. Prawidłowa reakcja organizmu na preparat obejmuje częste wypróżnienia, a w końcowej fazie treść jelitowa powinna być płynna, klarowna i mieć żółtawe zabarwienie.
Przygotowanie jelita zazwyczaj przebiega w dwóch etapach (wieczór i rano). Wówczas pierwszą porcję preparatu należy przyjąć w godzinach popołudniowych, dzień przed badaniem, a drugą – na 5 godzin przed planowanym zabiegiem. Przyjmowanie środka przeczyszczającego należy zakończyć co najmniej 2 godziny przed kolonoskopią.
W Polsce dostępnych jest kilka preparatów do oczyszczania jelita. Szczegółowe informacje na temat dostępnych preparatów można znaleźć na oficjalnej stronie rządowej dotyczącej Programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego: http://pbp.org.pl/kolonoskopia/przygotowanie/
Pamiętaj! W przypadku uporczywych, wodnistych biegunek oraz podejrzenia MZJG koniecznie skonsultuj się z lekarzem, omów szczegóły swoich objawów i dowiedz się więcej na temat badania kolonoskopowego.
Piśmiennictwo:
Diagnostyka MZJG okiem endoskopisty i patomorfologa – o czym nie zapomnieć? - prof. dr hab. n. med. Wojciech Marlicz, prof. dr hab. n. med. Andrzej Mróz https://podyplomie.pl/mikroskopowe_zapalenie_jelita_grubego/posts/1219.diagnostyka-mzjg-okiem-endoskopisty-i-patomorfologa-o-czym-nie-zapomniec