Od błędnego do prawidłowego rozpoznania, czyli gdy leczenie IBS nie działa

00:09:45

Zespół jelita drażliwego jest przewlekłą chorobą czynnościową jelit, która może przebiegać na wiele sposobów – w postaci biegunkowej, zaparciowej, mieszanej lub niezdefiniowanej. Chorobę zazwyczaj diagnozuje się, opierając się na spektrum objawów występujących u pacjenta. Jednak, zwłaszcza w ostatnim czasie, można zauważyć coraz większą liczbę pacjentów z dolegliwościami o charakterze biegunkowym, w przypadku których leczenie w kierunku IBS nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Przyczyną niepowodzeń terapeutycznych może być błędne rozpoznanie choroby, ponieważ część osób z objawami podobnymi do tych występujących w zespole jelita drażliwego zmaga się z innym, wciąż mało znanym schorzeniem: mikroskopowym zapaleniem jelita grubego.

Czym jest mikroskopowe zapalenie jelita grubego – choroba, na którą zapada dziś niemal tyle samo pacjentów, co osób zmagających się z nieswoistymi chorobami jelit? Co warto wiedzieć o jej przebiegu i jak odróżnić ją od IBS oraz innych schorzeń układu pokarmowego?

O tym wszystkim opowiada w materiale wideo dr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik, specjalista gastroenterologii i chorób wewnętrznych oraz dietetyk.

Z filmu można dowiedzieć się także m.in.:

• Jakie pierwsze kroki warto podjąć diagnozując pacjenta, u którego podejrzewamy mikroskopowe zapalenie jelita grubego?

• Jakie badania pomagają w rozpoznaniu mikroskopowego zapalenia jelita grubego?

• Jakie są najczęstsze objawy choroby?

• Których grup pacjentów częściej dotyczy mikroskopowe zapalenie jelita grubego?

• Jakie zmiany dostrzegalne w kolonoskopii mogą pomóc rozpoznać mikroskopowe zapalenie jelita grubego?