Choroby przyzębia uznawane są dziś za istotny i coraz bardziej rozpowszechniony problem zdrowotny o charakterze społecznym. Według najnowszych danych z chorobą przyzębia zmaga się już blisko 70% dorosłych pomiędzy 35. a 45. rokiem życia i 75% pacjentów w grupie wiekowej 65+. Co więcej, nieleczona choroba przyzębia jest główną przyczyną utraty zębów. A tymczasem zdecydowana większość pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego problemu, dopóki nie usiądzie na fotelu stomatologicznym. Z czego wynika tak duża zachorowalność na paradontozę osób dorosłych po 30. r. ż.?
Odpowiedź na to pytanie zyskasz, słuchając najnowszego odcinka Podcastu Stomatologicznego. Lek. dent. Magdalena Załęska i hig. dypl. Anna Makówka dzielą się w nim wiedzą w pigułce przeznaczoną dla lekarzy stomatologów i higienistów współpracujących w gabinetach stomatologicznych z pacjentami periodontologicznymi.
Posłuchaj i dowiedz się m.in.:
• Jakie czynniki ogólne, miejscowe i jatrogenne mogą sprzyjać pojawieniu się periodontopatii?
• O czym warto pamiętać, wykonując wypełnienia i uzupełnienia protetyczne, tak by uchronić pacjenta przed problemami periodontologicznymi?
• Czy przyjmowane przez pacjenta leki mogą wpływać na pojawienie się dolegliwości ze strony przyzębia?
• Która strategia podtrzymywania efektów leczenia periodontologicznego zwykle sprawdza się najgorzej, a która – najlepiej?
• Jaka szczoteczka, technika szczotkowania i pasta do zębów są najlepszym wyborem w przypadku pacjentów periodontologicznych?
• Dlaczego warto stosować żele stomatologiczne?