Nadwrażliwość zębów to problem, z którym zmaga się wielu pacjentów stomatologicznych. Jej najczęstszym objawem jest nagły i ostry ból, który pojawia się, gdy na ząb działa określony bodziec – na przykład zimny lub ciepły pokarm. Nadwrażliwość zębów zwykle spowodowana jest odsłonięciem zębiny, czyli tkanki znajdującej się pod szkliwem zęba, oraz znajdujących się w niej kanalików zębinowych zawierających włókna nerwowe. A z kolei do odsłonięcia zębiny może dojść na przykład na skutek cofnięcia się dziąseł lub uszkodzenia szkliwa. Ze względu na to, że objawy nadwrażliwości zębów mogą być dla pacjenta niezwykle uciążliwe i znacznie wpływać na codzienne funkcjonowanie, walka z nią powinna bazować na skutecznych metodach i odpowiednich preparatach – w tym m.in. na stosowaniu określonych rodzajów past do zębów, które pomagają zamykać kanaliki zębinowe i zmniejszać wrażliwość włókien nerwowych.
W ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele różnych past zmniejszających nadwrażliwość zębów. Jak wybrać odpowiednią? Na co powinien zwrócić uwagę stomatolog, zalecając pastę do zębów pacjentowi zmagającemu się z nadwrażliwością zębów?
Na te pytania w kolejnym odcinku Podcastu Stomatologicznego odpowiada nasza ekspertka, lek. dent. Magdalena Załęska. Z nagrania dowiesz się także:
• Jakich składników szukać w pastach do zębów, aby uszczelnić odsłonięte kanaliki zębinowe?
• Czym jest wskaźnik RDA pasty i jakie ma znaczenie w leczeniu nadwrażliwości zębów?
• Dlaczego, czytając skład pasty, należy zwracać uwagę na wskaźnik PPM?
• Jaką rolę pełnią związki strontu w zmniejszaniu nadwrażliwości?
• Czym jest i jak działa bioaktywne szkło – nowy preparat pomagający leczyć nadwrażliwość zębów?
• Jakie znaczenie mają związki wapnia i jony potasu w walce z nadwrażliwością?