Uśmiech jest wizytówką każdego człowieka. To nie tylko jeden z najważniejszych elementów wyglądu, ale także ważne narzędzie komunikacji z innymi ludźmi. Każda zmiana związana z uzębieniem może wpłynąć na samopoczucie, samoocenę i otwartość człowieka.
Z tego właśnie powodu wielu pacjentów, którzy na co dzień korzystają z protez zębowych, odczuwa duże poczucie dyskomfortu, stygmatyzacji i wstydu związane z noszeniem uzupełnienia protetycznego.
W jaki sposób można pomóc takim pacjentom poczuć się bardziej komfortowo?
Na to i inne pytania związane z psychologicznymi aspektami noszenia protezy zębowej odpowiedziała w nagraniu wideo prof. dr hab. n. zdr. Monika Talarowska, specjalista psycholog kliniczny i neuropsycholog. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z materiałem.
Z nagrania dowiesz się m.in.:
• Co może zrobić najbliższe otoczenie pacjenta rozpoczynającego noszenie protezy zębowej, by pomóc mu zaadaptować się do nowej sytuacji?
• Jakie są najczęstsze obawy związane z noszeniem protez zębowych zgłaszane przez pacjentów?
• Co to są „3 zasady wstydu” i w jaki sposób z pomocą tego podejścia można pomóc pacjentom odczuwającym wstyd związany z noszeniem protezy?
• Jak powinna przebiegać komunikacja w gabinecie dentysty, by pacjent czuł się komfortowo i kontynuował leczenie związane z noszeniem protezy?
• Jak powinna wyglądać wizyta, podczas której pacjent wybiera możliwości terapeutyczne i formę leczenia?