Metody znoszenia nadwrażliwości po zabiegu wybielania zębów

00:11:55

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, z zastosowaniem silnie utleniającego środka rozjaśniającego szkliwo, to jeden z najskuteczniejszych i najmniej inwazyjnych sposobów leczenia przebarwień zębów. Jednak nawet u 70% pacjentów podczas wybielania i bezpośrednio po nim występuje zjawisko nadwrażliwości zębów. Pacjenci skarżą się w takich przypadkach na krótki, ostry ból zębów powstający w odpowiedzi na różnego rodzaju bodźce. Ból może pojawiać się na przykład podczas picia zimnych napojów lub jedzenia cytrusów czy w czasie szczotkowania zębów. Bezpośrednią przyczyną nadwrażliwości i wynikającego z niej bólu jest odsłonięta zębina.

Które metody wybielania zębów i stosowane przy zabiegu preparaty mogą wiązać się ze zwiększonym ryzykiem powstawania nadwrażliwości? Jak pomóc pacjentowi zmagającemu się z nadwrażliwością zębów po procesie wybielania oraz jak zapobiec temu problemowi jeszcze przed zabiegiem?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzieliła specjalistka w zakresie stomatologii i ortodoncji – dr n. med. Wioletta Bereziewicz.

Z materiału dowiesz się także m.in.:

• Na co powinni zwracać szczególną uwagę lekarze stomatolodzy, oceniając efektywność wybielania zębów?

• Jakie powinny być główne cele lecznicze w terapii nadwrażliwości zębów?

• Jak skutecznie leczyć nadwrażliwość zębów po zabiegu wybielania?

• Jaka metoda wybielania zębów jest najkorzystniejsza dla pacjentów zmagających się z nadwrażliwością?

• Czy środki wybielające zęby mają wpływ na twardość szkliwa i żywotność miazgi zębowej?