Skuteczne leczenie bólu. Na czym polega plejotropowe działanie diklofenaku? [infografika]

O plejotropowym działaniu leku mówimy w sytuacji, w której pojedynczy preparat farmakologiczny może wywierać wieloraki i zróżnicowany wpływ na organizm. Działanie plejotropowe stanowi uzupełnienie głównego działania terapeutycznego leku, co przekłada się bezpośrednio na zwiększenie zakresu działania oraz dodatkowe korzyści terapeutyczne dla pacjenta

Jednym z leków wykazujących efekt plejotropowy jest diklofenak. To niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Stosuje się go przede wszystkim u pacjentów zmagających się z ostrym lub przewlekłym bólem w przebiegu takich schorzeń jak np. zapalenie stawów czy zaburzenia mięśniowo-szkieletowe.

Na czym dokładnie polega plejotropowe działanie diklofenaku i z czego ono wynika? Po odpowiedź na to pytanie zapraszamy do lektury infografiki. Można się z niej również dowiedzieć m.in.:

• Z czego wynika wysoka skuteczność preparatów NLPZ w leczeniu bólu w narządzie ruchu?

• Co potencjalizuje efekt terapeutyczny związany ze stosowaniem diklofenaku?

• Jakie są 3 najważniejsze efekty terapeutyczne wynikające ze stosowania diklofenaku?

• Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, rozważając włączenie diklofenaku do terapii bólu?

• Czy diklofenak wykazuje efekty synergiczne z innymi lekami stosowanymi w leczeniu bólu?

Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o naszej infografice, to nie możesz przegapić związanego z nią materiału, który znajduję się pod tym linkiem!

Infografikę mogą Państwo pobrać pod tym linkiem.

zdjecie