ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Ortopedia
Realoplastyka stawu biodrowego z wykorzystaniem hologramów
Ewa Szarkowska
Konsultacja medyczna: dr n. med. Paweł Łęgosz
Lekarze z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych w Europie operację wszczepienia implantu endoprotezy stawu biodrowego (custom-made) przy zastosowaniu technologii Microsoft HoloLens. Takich operacji wykonano zaledwie kilka na świecie, jedyne konkretne doniesienia medialne spłynęły z Włoch i Brazylii.
Innowacyjny zabieg przeprowadzili: prof. dr hab. med. Paweł Małdyk, dr n. med. Paweł Łęgosz i lek. Marek Gołębiewski. Operowaną pacjentką była kobieta w wieku 57 lat, po wielokrotnych operacjach ortopedycznych przebytych w dzieciństwie i w wieku dorosłym, która zgłosiła się do warszawskiej kliniki z powodu defektu w panewce kostnej po wcześniejszej implantacji kosza antyprotruzyjnego, który nie wytrzymał próby czasu.
– Naszą intencją było zoperować pacjentkę tak, żeby to była dla niej ostatnia operacja chorego stawu biodrowego. Należało więc dopasować indywidualnie endoprotezę w technologii 3D i jak najbardziej precyzyjnie zaopatrzyć powstały ubytek implantem – mówi dr Paweł Łęgosz, ordynator Oddziału Endoprotezoplastyki Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu WUM.
Najpierw kobiecie wykonano przedoperacyjne obrazowanie metodą tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Na podstawie tych badań zespół inżynierów z firmy MedApp stworzył wirtualny model struktur anatomicznych pacjentki, protezy, zakresu koniecznego usunięcia tkanek oraz prawidłowego osadzenia implantu. Ta wizualizacja była dostępna dla operatorów podczas zabiegu.